Dorin Rotariu, din nou decisiv pentru Astana. VIDEO | Românul și-a readus echipa pe primul loc în Kazakhstan

Dorin Rotariu (23 de ani) continuă parcursul bun la Astana. Atacantul român a marcat golul decisiv al formației sale, sâmbătă, în partida de pe terenul lui Kairat Almaty, încheiată cu scorul de 1-0.

Fotbalistul născut la Timișoara a fost titular pentru campioana Kazakhstanului și a înscris unicul gol al partidei în minutul 21. Rotariu s-a demarcat bine în flancul drept, a primit mingea de la congolezul Kabanaga și a îndeplinit o formalitate, trimițând balonul în plasa gazdelor. Internaționalul român a fost schimbat în minutul 79.

A fost al patrulea gol marcat de Rotariu în ultimele cinci etape de campionat, fiind cel mai bun marcator din Kazakhstan, după șapte runde, la egalitatea cu Azat Nurgaliyev, fotbalistul lui Tobol.

În urma acestui succes, Astana revine pe primul loc în campionat, având 19 puncte după primele șapte etape, la trei lungimi în fața lui Tobol, care are un meci mai puțin disputat. În următoarea etapă, primele două clasate se vor întâlni în meci direct.

Dorin Rotariu a fost transferat în această iarnă, de la Brugge, pentru un milion de euro. Atacantul și-a trecut deja un trofeu în palmares cu noul său club, câștigând Supercupa Kazakhstanului.

Publicat: 20 04. 2019, 16:43
Actualizat: 20 04. 2019, 16:44