Doar de patru minute a avut nevoie „Prințul” pentru a panica întreaga apărare a lui Anderlecht!** VIDEO Loviturile libere PERFECTE ale lui Adrian Cristea puteau decide derby-ul

Standard Liege și Anderlecht s-au întâlnit aseară în al doilea meci al celor două cluburi în play-off-ul Belgiei.

Partida s-a terminat la egalitate, 0-0, însă gazdele ar fi putut să dea lovitura pe final, în urma a două faze fixe care l-au avut în prim plan pe Adrian Cristea, intrat pe teren în minutul 86. „Prințul” l-a servit perfect pe Nagai în ultimul minut de joc, dar japonezul nu a putut trimite pe poartă din 6 metri. În secundele de prelungire, o altă lovitură liberă a lui Cristea a provocat panică în careul lui Anderlecht, Iakovenko fiind la un pas să trimită mingea în propria poartă.

După două etape scurse din play-off, Anderlecht este lider, cu 35 de puncte, iar Standard ocupă poziția a cincea, cu 29 de puncte.