Din nou Ianis! Hagi Jr. a fost uitat de Stefano Pioli, dar impresionează la Fiorenteina Primavera. Al doilea gol în două etape

Ianis Hagi (19 ani) nu primește șanse din partea lui Stefano Pioli în prima echipă a Fiorentinei, dar marchează meci de meci pentru echipa de tineret a clubului de pe Artemio Franchi. Sâmbătă, fiul „Regelui” a înscris al doilea gol consecutiv, în victoria cu Genoa.

Echipa de tineret a Fiorentinei a câștigat cu 3-0 în deplasare, iar Ianis, care a fost folosit timp de 86 de minute, a deschis scorul încă din minutul 10, după o fază în care a reluat în poartă din apropiere o minge care a lovit bara transversală. Pentru Hagi Jr. reușita din acest weekend a fost a doua în ultimele două etape.

Chiar și așa, însă, șansele ca Ianis să mai rămână din iarnă în lotul echipei mari par infime. În prima parte a sezonului, tânărul mijlocaș ofensiv român nu a reușit să-i câștige încrederea lui Stefano Pioli, care nu se bazează pe el și i-a transmis că nu este încă pregătit pentru nivelul din Serie A. În acest context, deși inițial exclusese ideea că fiul său ar putea juca în Serie B, la Pescara, Hagi a admis că ia în calcul orice soluție pentru deblocarea situației în care se află Ianis.

Transferat în 2016 pentru două milioane de euro, de la Viitorul, Ianis a prins doar două meciuri în Serie A într-un an și jumătate.

Publicat: 10 12. 2017, 13:45
Actualizat: 10 12. 2017, 13:46