Dezastru pentru Mircea Lucescu! VIDEO | Turcia a retrogradat în Liga C, după un penalty dictat de Istvan Kovacs

Suedia a învins Turcia, scor 1-0, astfel că naționala condusă de Mircea Lucescu a retrogradat în Liga C. Unicul gol a fost marcat de Granqvist, în minutul 71, dintr-o lovitură de pedeapsă.

Turcia a fost mai periculoasă în prima parte, când portarul Olsen i-a ținut în viață pe nordici. Scandinavii au ieșit mai montați de la cabine, fiind conștienți de faptul că au nevoie de un succes pentru a rămâne în Liga B. Cu 20 de minute înainte de final, Istvan Kovacs i-a taxat pe turci după ce Okay Yokuslu l-a faultat pe Marcus Berg în propriul careu. Băieții lui Mircea Lucescu au căutat cu disperare golul egalizator, golul care să-i mențină în Liga B, dar acesta n-a venit. S-a terminat 1-0 pentru Suedia, iar Turcia a picat în Liga C.

VIDEO cu penalty-ul dictat de Istvan Kovacs

În urma acestui rezultat, Turcia nu are cum să mai evite retrogradarea. După patru etape, trupa lui Mircea Lucescu a acumulat trei puncte, ca urmare a succesului din tur cu Suedia. Învinși de două ori de Rusia și acum de Suedia, turcii vor termina Grupa B pe ultimul loc. Suedia va primi vizita Rusiei în ultima etapă, într-un meci decisiv pentru prima poziție. Rușii au trei puncte avans, dar primul meci s-a încheiat la egalitate, scor 0-0.

A fost al 16-lea meci pentru naționala Turciei cu Mircea Lucescu pe bancă. Bilanțul tehnicianului în vârstă de 73 de ani: patru victorii, cinci remize și șapte eșecuri.

Publicat: 17 11. 2018, 20:51
Actualizat: 17 11. 2018, 20:57