Dezastru pentru Levski Sofia, echipa lui Sergiu Buș. Bulgarii au fost eliminați din Europa League de o formație din Liechtenstein. Atacantul român a marcat în retur, dar a ratat un penalty într-un moment crucial

Levski Sofia, echipa la care evoluează românul Sergiu Buș, a fost eliminată din turul I preliminar al Ligii Europa de FC Vaduz. Formația din Liechtenstein, care evoluează în prima ligă a Elveției, a pierdut cu 3-2 la Sofia, dar s-a calificat în turul II după ce s-a impus cu 1-0 în primul meci, pe teren propriu.

FC Vaduz a expediat un singur șut spre poartă în prima repriză, iar acela a reprezentat golul de 1-0. Mohamed Coulibaly, omul care a marcat și în tur, a deschis scorul în minutul 25, din pasa lui Dossou, omul care l-a servit și în prima partidă. Sergiu Buș a egalat după doar zece minute, iar Levski mai avea nevoie de două goluri pentru a-și asigura prezența în turul II. Belaid a marcat pentru 2-1 în minutul 53, iar FC Vaduz părea că a luat-o pe tobogan. Relaxați după ce au trecut la conducerea partidei, bulgarii au fost taxați de Tadic, care a egalat la scurt timp după reușita lui Belaid.

Sergiu Buș a ratat șansa de a relansa partida, la scorul de 2-2. Românul a irosit o lovitură de pedeapsă cu 15 minute înainte de final. Levski a reușit totuși să preia conducerea, în minutul 85, când olandezul Cabral a marcat pentru 3-2. Bulgarii s-au aruncat în atac pe final, căutând cu disperare golul calificării. Kostov a fost eliminat în minutul 90+4, iar meciul s-a încheiat cu scorul de 3-2 pentru Levski. FC Vaduz merge în turul II grație celor două goluri marcate la Sofia.

Echipele folosite:

• Levski Sofia: Mitrev (Polacek 46) – Cvetkovic, Jablonsky, Belaid, Goranov – Mariani, Gomez, Belmonte (Kostov 65) – Obertan, Buș, Cabral
  • FC Vaduz: Hirzel – Niederhausern, Muntwiler, Wieser, Goppel – Dossou (Brunner 76), Mathys, Drazan (Luchinger 46), Coulibaly (Buhler 87) – Tadic

Publicat: 17 07. 2018, 20:34
Actualizat: 17 07. 2018, 20:38