Dezastru pentru echipa lui Dorin Rotariu! AZ Alkmaar a pierdut în Kazakhstan și e aproape să fie eliminată din Europa League

AZ Alkmaar, echipa care l-a împrumutat pe Dorin Rotariu de la Club Brugge, a fost învinsă surprinzător de FC Kairat Almaty, formație din Kazakhstan, scor 2-0, în turul II preliminar al Ligii Europa. Românul nu a fost inclus în lot de antrenorul Van den Brom.

Aderinsola Habib Eseola a marcat ambele goluri ale gazdelor. Prima reușită a venit în minutul 12. Alkmaar a controlat prima parte, dar n-a reușit să revină pe tabelă. Eseola a lovit din nou în minutul 50, iar olandezii au fost vizibil afectați după ce tabela a indicat 2-0. Kairat a echilibrat jocul până la final, iar scorul a rămas la fel. Învingătoarea din această dublă va da piept cu Sigma Olomuc în turul III preliminar.

Rotariu a fost împrumutat de AZ în urmă cu câteva zile și la finalul sezonului îl poate cumpăra pe fostul dinamovist în schimbul sumei de 2.5 milioane de euro.”Am un feeling bun legat de AZ. Cred că putem reuși lucruri mărețe împreună, alături de colegi, club și binențeles alături de fani. Eu dau totul pentru echipa la care joc și voi lupta pentru a putea atinge obiectivele”, a spus Rotariu, la prezentarea oficială.

Alkmaar a încheiat sezonul trecut pe locul 3 în prima ligă din Olanda.

Publicat: 26 07. 2018, 20:09
Actualizat: 26 07. 2018, 20:10