Derapaj al lui Răzvan Lucescu, în Grecia: „Avem VAR numai ca să o f**ă pe PAOK!”

January 26, 2023, Athens, Greece: PAOK's coach Razvan Lucescu during a Greek Cup soccer game between Panathinaikos FC and PAOK FC.,Image: 752270197, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Răzvan Lucescu a răbufnit la adresa arbitrilor și a sistemului VAR după ultimul meci jucat de PAOK în Grecia.

PAOK a făcut un nou pas greșit în Grecia, iar antrenorul Răzvan Lucescu a răbufnit la adresa arbitrajului, la finalul celor 90 de minute.

Echipa românului a obținut doar un rezultat de egalitate în deplasarea cu Giannina, unde joacă și Claudiu Bălan, 0-0. PAOK ar fi putut să beneficieze de o lovitură de la 11 metri, însă hențul comis de Stavros Pilios în propria suprafață de pedeapsă nu a fost observat nici de central, nici de arbitrii prezenți în camera VAR.

„Băieți, e foarte simplu. VAR trebuie să corecteze greșelile. Până acum, VAR există în Grecia doar ca să o f**ă pe PAOK”, le-a spus Răzvan Lucescu, în limba ebgleză, jurnaliștilor prezenți la conferința de presă.

„Îmi pare rău, dar aceasta este situația. Fotbalul are reguli. Dacă este penalty, este penalty. Dacă e ofsaid, e ofsaid. Nu și pentru noi, însă. Nu e nici penalty, nu e nici ofsaid. Am pierdut patru puncte în ultimele trei meciuri. Acesta este fotbalul. Sunt reguli și le respectăm. În Grecia, fotbalul e diferit. Fotbal, reguli, dar nu și când vorbim despre PAOK. F**k PAOK!

Poate ar trebui să-l aduceți aici pe Superman. Noi nu suntem Superman, suntem doar fotbaliști, care uneori joacă bine, alteori rău. Dar regulile trebuie respectate. Ofsaid, penalty… Când lovești mingea cu mâna, e henț. Astăzi, situația ar fi diferită pentru noi”, a continuat Răzvan Lucescu, potrivit publicației Sportal.

Antrenorul lui PAOK și-a amintit, cu această ocazie, și de momentul din 2018, când a pierdut titlul în fața celor de la AEK Atena. „Este singura țară în care un campionat e furat și dat altei echipe. Singura în Europa. În lume nu știu, poate mai sunt”, a mai spus Răzvan Lucescu.

Răzvan Lucescu, în mijlocul unui scandal monstru în Grecia! Antrenorul român a fost luat în colimator de rivalii de la AEK Atena: „Nu știu dacă în România există zicala asta”

După ce PAOK a învins-o pe AEK Atena cu 2-0, antrenorul Răzvan Lucescu i-a acuzat din nou pe rivali.

„Ai noștri au trebuit să se lupte la vestiare pentru a-i împinge pe cei de la AEK. Cum îndrăznesc să vină aici și să pună presiune pe arbitri! E incredibil. Arbitrul nu ne-a mai dat niciun fault în repriza a doua, urmare a ceea ce au făcut ei la pauză. Și AEK merita un roșu la faultul asupra lui Sastre.

O rușine ce s-a întâmplat la vestiare, federația și liga să intervină! E păcat pentru fotbalul grec. Ați văzut ce s-a petrecut pe Toumba, imaginați-vă ce va fi la Atena! Nici nu mai pot să mă bucur de victorie”, a spus Răzvan Lucescu, după ce membrii lui AEK Atena au înconjurat arbitrul la pauză și i-au reproșat că nu a eliminat doi jucători de la PAOK Salonic.

Replica a venit din partea ofițerului de presă de la AEK Atena.

„Nu știu dacă există în România zicala că «hoții urlă pentru ca stăpânul casei să se sperie». E evident ce a fost pe Toumba. Nu poți păcăli pe nimeni, carnagiul e fără sfârșit”, a scris Tasos Tsatalis pe Facebook.

Publicat: 26 02. 2023, 13:02