Dennis Man, „doppietta” de senzație pentru Parma! A doua reușită, marcată în stilul lui Maradona, i-a înnebunit pe italieni: „E în drum spre Paris pentru Balonul de Aur!” | VIDEO

Dannis Man (25 de ani) a marcat două goluri pentru Parma, în Serie B, iar italienii l-au „propus” pentru prestigiosul premiu Balonul de Aur după ce au văzut a doua reușită a românului.

Echipa „gialloblu” s-a impus cu 3-1 pe terenul lui Ascoli și își continuă, astfel, drumul spre mult dorita revenire în Serie A.

Dennis Man a fost decisiv pentru oaspeți, reușind să își treacă de două ori numele pe lista marcatorilor.

Parma s-a impus cu 3-1 pe terenul lui Ascoli, iar Dennis Man a fost decisiv pentru liderul din Serie B, care pare să își fi găsit, în sfârșit, cadența necesară promovării în primul eșalon din Italia.

Internaționalul român a deschis scorul în minutul 8, iar Ascoli a restabilit egalitatea cinci minute mai târzi, prin Caligara. În minutul 34, Dennis Man a ieșit din nou la rampă și și-a readus echipa în avantaj: a fost lansat excelent, a controlat foarte bine balonul, s-a „distrat” cu fundașii gazdelor și a finalizat impecabi, la colțul lung.

Această a doua reușită i-a înnebunit pe italieni, care îl consideră pe Dennis Man de neînlocuit la Parma.

„Am auzit că Dennis va lua avionul spre Franța după acest meci… #BalonulDeAur”, a scris Parma pe contul oficial de Twitter, după reușita lui Dennis Man.

Scorul final din meciul cu Ascoli a fost stabilit în minutul 54, când Bernabe a înschis tabela de marcaj la 3-1.

Valentin Mihăilă a fost aruncat în luptă de Parma abia pe final, în minutul 84 înlocuindu-l pe Adrian Benedyczak.

Publicat: 28 10. 2023, 19:21