Dennis Man are Italia la picioare! Adversarii se tem de el ca de Messi: „Când prinde o zi ca asta, e de neoprit!”

25 Novembre 2023 Parma, Italia - sport, calcio - Parma vs Modena - Campionato di calcio Serie BKT 2023/2024 - Stadio Tardini Nella foto: Dennis Man November 25, 2023 Parma , Italy - sport, soccer - Parma vs Modena - Italian Football Championship League BKT 2023/2024 - Tardini stadium In the Pic: Dennis Man,Image: 824193536, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Dennis Man, extrema dreapta în vârstă de 25 de ani de la Parma, este apreciat în Italia. Și adversarii au cuvinte de laudă la adresa fotbalistului român.

Fostul jucător de la FCSB a fost decisiv în meciul dintre Parma și Ternana, scor 3-1, din cadrul etapei cu numărul 18 din Serie B.

Denis Man, lăudat de către italieni pentru prestațiile de la Parma

Dennis Man a marcat în minutul 10, pentru 1-1, iar în repriza secundă a oferit două assist-uri pentru Cyprien, în minutul 52, respectiv Bernabe, în minutul 55.

După această partidă, antrenorul celor de la Ternana, Roberto Breda, a avut cuvinte de laudă la adresa lui Dennis Man. Tehnicianul a transmis că românul merită să joace la un nivel mai înalt.

„Man nu are nicio legătură cu ceea ce se joacă acum în Serie B, este mult peste nivelul acestei competiții. Ar merita să evolueze în Serie A, și acolo însă la echipe de top. În zilele lui bune nu-ți lasă nicio șansă!”, a spus Roberto Breda, antrenorul celor de la Ternana.

Pentru prestația din cadrul acestei întâlniri, Dennis Man a fost notat cu 7,5 de către ParmaLive.

„Altă evoluție de pus în ramă pentru extrema română. A fost pur și simplu de nemarcat pentru defensiva Ternanei.

A alergat foarte mult și când se aprinde devine mereu periculos. A părut că poate face ceea ce vrea și în prima repriză a ratat de puțin să înscrie golul etapei, dar lobul său a trimis mingea foarte puțin alături de poartă. Asocierea cu Bernabe a dăruit magie, la fel ca la situația de la primul gol al Parmei”, a notat sursa citată.

Dennis Man a făcut valuri printre italieni după meciul cu Ternana.

„A acaparat scena cu o egalare spectaculoasă pentru cum a fost construit faza și pentru golul cu care a avrut să-i cucerească pe fanii de pe Tardini, gata să-l aplaude pe românul în versiunea Gervinho.

La începutul reprizei a încercat din nou să înscrie, doar că Iannarella a respins mingea peste poartă. A semnat și assisturile la următoarele două goluri, ca un veritabil campion”, a notat și publicația Forza Parma.

De asemenea, publicația Sport Parma l-a numit omul meciului pe Dennis Man: „A sfidat perfecțiunea la «ciocolățica» dăruită de Bernabe la golul egalizator. Apoi a fost foarte aproape să recidiveze cu o acțiune formidabilă finalizată cu o scăriță. Tot Man a și închis jocul cu două pase decisive (distrugător la golul de 2-1) la începutul părții secunde. Omul meciului, nota 8”.

Publicat: 24 12. 2023, 16:48
Actualizat: 24 12. 2023, 16:50