Dennis Man a marcat pentru Parma, în victoria cu Pordenone, scor 4-0, din Serie B | VIDEO

Dennis Man a marcat pentru Parma, în victoria cu Pordenone, scor 4-0, din deplasare, într-o partidă din etapa a 3-a din Serie B.

Mijlocașul român nu a fost titular în echipa lui Enzo Maresca, însă a intrat la începutul celei de-a doua reprize și a marcat ultimul gol al echipei sale, în minutul 80.

Parma s-a impus cu 4-0, iar acest lucru i-a permis să urce pe locul 4 în Serie B, cu 9 puncte, la două puncte de trio-ul fruntaș, compus din Brescia, Pisa lui Marius Marin și Ascoli.

Dennis Man a marcat pentru Parma, în Serie B

În victoria contra celor de la Pordenone, Enzo Maresca l-a folosit titular pe cel de-al doilea fotbalist român din lot, Valentin Mihăilă. Fostul oltean nu a avut parte de un joc foarte bun, așa că a fost schimbat în minutul 58, cu Roberto Inglese.

Înlocuitorul său, Inglese, a și reușit să marcheze golul trei al Parmei, la șase minute după ce a fost introdus pe teren. Primele două reușite au aparținut lui Franco Vazquez – în minutul 19, și Stanko Juric – în minutul 38.

Pentru Dennis Man este al doilea gol al sezonului, din cele trei etape din Serie B. Internaționalul român a mai marcat în prima rundă, în remiza cu Frosinone, scor 2-2.

De partea cealaltă, Valentin Mihăilă are un singur gol marcat, însă a evoluat mult mai puțin decât Dennis Man: 71 minute vs. 190 de minute. Fostul jucător al Universității Craiova a fost accidentat.

Tocmai din acest motiv, Valentin Mihăilă nu a făcut parte din lotul lui Mirel Rădoi pentru cele trei partide din luna septembrie, din preliminariile Cupei Mondiale din Qatar 2022. Dennis Man a fost prezent și a jucat în toate cele trei partide, reușind să marcheze un gol în poarta Islandei, în victoria României, scor 2-0.

Dacă o vor ține tot așa, cei doi jucători vor face parte din lotul României care va înfrunta Germania și Armenia, pe 8 octombrie la Hamburg, respectiv 11 octombrie pe Stadionul „Steaua” din București.

Publicat: 13 09. 2021, 00:37
Actualizat: 13 09. 2021, 00:54