Denis Alibec, meci de coșmar în Cupa Turciei! Kayserispor, eliminată pe teren propriu de o echipă din Liga 2 | VIDEO

Kayserispor a suferit o rușine mare în Cupa Turciei! Cu Denis Alibec printre titulari, Kayserispor n-a putut să elimine pe teren propriu o echipă din Liga 2, Hekimoglu Trabzon, care a trecut mai departe după loviturile de la 11 metri.

Oaspeții s-au calificat în 16-imile de finală după ce la finalul celor 120 de minute scorul a fost 3-3.

Denis Alibec a jucat 42 de minute, iar Kayserispor nu s-a bazat pe Silviu Lung și Cristi Săpunaru. Fostul portar al Astrei, retras și el de la naționala României, a făcut minuni în ultima etapă, dar a ieșit în lacrimi după ce a fost bombardat o repriză întreagă cu Galatasaray, meci din care Kayserispor a scos un punct mare.

Echipa lui Denis Alibec s-a făcut de râs în Cupa Turciei

Hekimoglu Trabzon a avut o repriză de excepție pe terenul lui Kayseri: a dat trei goluri până la pauză și a condus cu 3-1, după tripla semnată de Batuhan Karadeniz.

Fără Alibec pe teren, înlocuit înainte de pauză, Kayseri a forțat pe final și a împins meciul în prelungiri, după golurile înscrise de Kvrzic și Kanga.

Lopes și Kanga au ratat însă apoi la loviturile de departajare, iar Kayserispor s-a făcut de râs, nereușind să elimine o formație modestă din al doilea eșalon.

În Turcia, Denis Alibec primește anual un salariu de nu mai puțin de 700.000 de euro.

• 2 trofee a cucerit Denis Alibec cu Astra Giurgiu: titlul de campion în sezonul 2015-2016 și Cupa României în sezonul 2013-2014.
  • 5 goluri și un gol a bifat Denis Alibec în actuala ediție a Ligii 1, în tricoul Astrei Giurgiu.
  • 190 de meciuri a adunat Denis Alibec în Liga 1, reușind să înscrie 67 de goluri.
  • Farul Constanța, Inter, Mechelen, FC Viitorul, Bologna, FCSB și Astra Giurgiu sunt echipele la care a activat Denis Alibec până acum, în cariera de fotbalist.
Publicat: 26 11. 2020, 19:30
Actualizat: 04 12. 2020, 21:16