Denis Alibec, debut de coșmar la Kayserispor! Săpunaru a fost eliminat, iar echipa românilor a luat trei goluri pe teren propriu

Denis Alibec a debutat cu stângul în Turcia, la Kayserispor! Echipa antrenată de Bayram Bektaş a fost învinsă de Sivasspor, scor 1-3.

Fostul jucător al Astrei Giurgiu, care a fost surprins cu zâmbetul pe buze la primul antrenament cu Kayserispor, a fost aruncat în luptă în minutul 66, în locul lui Fernandes.În acel moment, scorul era 2-1 pentru Sivasspor. În Turcia, Denis Alibec va încasa anual un salariu de nu mai puțin de 700.000 de euro.

Denis Alibec a debutat pentru Kayserispor! Săpunaru a văzut cartonașul roșu

Sivasspor a condus la pauză, după ce Erdal l-a învins pe Lung, care a respins un balon în față.

Kayserispor a egalat după pauză prin francezul Kanga Aka, însă finalul a fost unul de coșmar pentru echipa lui Denis Alibec: Yatabare a făcut 2-1 pentru Sivasspor, fostul rapidist Săpunaru a fost eliminat pentru un fault extrem de dur, iar Fajr a stabilit scorul final, cu golul din minutul 83.

În plus, Sivasspor a mai ratat și un penalty, în prelungirile meciului.

Kayserispor este acum pe locul 12 în prima ligă din Turcia, după ce a ajuns la al treilea eșec, în timp ce Sivasspor se află pe poziția a șaptea în Super Lig.

„Dacă el e în regulă ca jucător şi va avea o atitudine corectă faţă de fotbal, e un fotbalist foarte bun, care va ajuta echipa naţională. Cred că e bine pentru el că a schimbat, îi trebuia altceva, e spre sfârşitul carierei, 3-4-5 ani de joc şi s-a liniştit. În Turcia te linişteşti financiar, să fii cu mintea doar la fotbal. Turcia e un campionat în care Alibec poate să marcheze 15 goluri”, a declarat Ioan Andone, despre atacantul României.

• 1.9 milioane de euro este cota de piață a lui Denis Alibec, potrivit site-ului de specialitate Transfermarkt.com.
  • 2 trofee a cucerit Denis Alibec cu Astra Giurgiu: titlul de campion în sezonul 2015-2016 și Cupa României în sezonul 2013-2014.
  • 5 goluri și un gol a bifat Denis Alibec în actuala ediție a Ligii 1, în tricoul Astrei Giurgiu.
  • 190 de meciuri a adunat Denis Alibec în Liga 1, reușind să înscrie 67 de goluri.
  • Farul Constanța, Inter, Mechelen, FC Viitorul, Bologna, FCSB și Astra Giurgiu sunt echipele la care a activat Denis Alibec până acum, în cariera de fotbalist.
Publicat: 17 10. 2020, 18:30
Actualizat: 24 10. 2020, 02:30