Debut la 18 ani în Serie A!** Suciu a jucat pentru Torino contra Romei!

Mijlocașul român Sergiu Suciu a debutat astăzi în Serie A, după ce a intrat în minutul 90 al partidei pierdute de echipa sa, Torino, contra Romei, pe Stadio Olimpico. Românul a intrat la scorul de 3-2 pentru Roma, în locul mijlocașul Tomaso Vaillati. Din păcate pentru român, bucuria debutului a fost umbrită de faptul că echipa sa, Torino a retrogradat în Serie B.

Suciu a fost unul din titularii echipei naționale U 19 a României la Campionatul European din Franța. Mijlocașul a mai fost aproape de un debut pentru echipa mare a lui Toro și la meciul din sferturile Cupei Italia contra lui Lazio, dar a făcut-o tot pe Stadio Olimpico, dar contra Romei lui Totti.

Sergiu Suciu este considerat unul din cei mai bune produse ale Centrului de Copii al lui Torino, fiind apreciat de toți cei trei antrenori care au fost la echipa piemonteză în acest sezon. Suciu este al doilea fotbalist român de 18 ani care debutează în Italia în acest campionat, după ce Stoian a debutat pentru AS Roma, tot într-un meci pe Olimpico.