Debut inspirat pentru Costel Gâlcă la noua echipă! Cât s-a terminat primul meci pe care românul l-a condus de pe banca lui Velje

Vejle Boldklub, noua echipă a antrenorului Costel Gâlcă (47 de ani), a remizat pe teren propriu, scor 1-1, contra lui Vendsyssel, în etapa cu numărul 25 din prima ligă daneză.

Echipa tehnicianului român a fost condusă încă din minutul opt, când Opondo a înscris pentru oaspeți. Vejle a obținut o remiză in extremis, Gustaf Nilsson reușind golul egalizator în minutul 90+1, după ce fusese introdus în teren de Gâlcă în minutul 62.

În urma acestui rezultat, Vejle întrerupe seria de trei eșecuri consecutive și acumulează 20 de puncte, însă rămâne pe ultimul loc în campionatul din Danemarca, cu o etapă înainte de încheierea sezonului regular. În următoarea rundă, elevii lui Gâlcă merg pe terenul lui Esbjerg, formație la care evoluează atacantul român Adrian Petre.

Gâlcă, care le-a mai pregătit pe Almeria B, România U17, FCSB, Espanyol, Al Taawon și Al Feiha, a semnat cu Velje la începutul acestei săptămâni.

Publicat: 09 03. 2019, 20:20
Actualizat: 09 03. 2019, 20:21