Debut de vis la Giannina. Chițu a marcat golul victoriei cu Panetolikos în minutul 94

Aurelian Chițu a debutat cu gol la noua sa echipă, PAS Giannina, aducând victoria în meciul de ieri cu Panetolikos, scor 1-0

• Românul de 22 de ani nu a jucat decât 17 minute la Valenciennes în ultimele patru luni și jumătate

Marginalizat la Valenciennes de antrenorul Ariel Jacobs, unde nu a jucat decât două minute în ultimele trei luni, Aurelian Chițu a fost împrumutat în această iarnă de clubul francez la echipa PAS Giannina, locul 7 din prima divizie greacă.

Iar Chițu, motivat să arate că experiența de la Valenciennes nu l-a demoralizat, a reușit imediat să devină unul dintre preferații antrenorului Giannis Petrakis. Care l-a introdus în meciul de aseară cu Panetolikos în minutul 73, la scorul de 0-0, în speranța că va reuși să aducă a treia victorie în trei meciuri pentru Giannina.

Chițu (al doilea din stânga) a fost imediat îmbrățișat de coechipierii săi

Mutarea a ieșit. Chițu a așteptat excelent momentul potrivit, care s-a ivit în minutul 94! O gafă a defensivei adverse l-a lăsat pe român singur cu portarul advers, iar Chițu a marcat cu o lovitură de cap bine plasată. „Nu s-a remarcat prin multe în cele 20 de minute jucate, dar a adus victoria echipei sale”, au scris jurnaliștii de la gazzeta.gr.

„Încă de când am venit aici, am simțit că PAS Giannina este ceea ce mi-am dorit. Voi da totul pentru noua mea echipă”, a declarat Chițu la finalul meciului cu Panetolikos.

134 de minute a prins Chițu la Valenciennes în 7 meciuri. O singură dată a fost titular

Publicat: 10 02. 2014, 08:27
Actualizat: 10 02. 2014, 08:28