Daniel Boloca, decisiv pentru Sassuolo, în Serie A! Golul marcat de fotbalistul care poate reveni la naționala României i-a aruncat în aer pe comentatorii italieni | VIDEO

Daniel Boloca (24 de ani) a fost decisiv pentru Sassuolo în meciul cu Bologna din Serie A, 1-1, în care a marcat singurul gol al formației sale.

Daniel Boloca a marcat în această etapă din Serie A, iar reușita sa a ajutat-o pe Sassuolo să obțină un punct din meciul cu Bologna, încheiat la egalitate, 1-1.

Fotbalistul cu dublă cetățenie, română și italiană, a devenit om de bază al „verzilor” în acest sezon, iar în acest weekend a demonstrat din nou de ce este nedezlipit de tricoul de titular.

Acesta a marcat în minutul 44 și a stabilit scorul final în meciul dintre Sassuolo și Bologna, 1-1.

Cu un minut înainte de pauză, mijlocașul a primit o pasă la marginea suprafeței de pedeapsă, în lateral, a făcut câțiva pași și a tras necruțător la colțul lung, stabilind, astfel, atât rezultatul primei reprize, cât și pe cel final.

Daniel Boloca ar putea să revină în echipa națională a României

Cu toate că a anunțat că nu vrea să revină la naționala României, presa din Italia a scris la începutul sezonului că șansele ca Daniel Boloca să îmbrace din nou tricoul reprezentativei noastre sunt din ce în ce mai mari.

„Piemontez prin naștere, dar român în sânge: Boloca a debutat deja în naționala de seniori în noiembrie anul trecut și totul ne face să credem că va reveni acolo foarte curând.

Exigentul public neroverde nu a apucat să îl admire pe Daniel Boloca în pre-sezon din cauza unei accidentări, dar a apucat să îl vadă și să îl audă la prezentarea echipei pe 1 august: așezat, la locul lui, cu capul pe umeri.

Da, pentru că Boloca a avut nevoie de foarte puțin pentru a convinge pe toată lumea: de la plecarea lui Maxime Lopez – încă unul dintre cei pe care îi regretăm, doar din punct de vedere tehnic – a pornit mereu ca titular, strălucind chiar și în cele mai dificile momente, de echipă și individuale.

La Napoli, el a fost cel care a provocat penalty-ul de 1-0, dar în rest a fost unul dintre cei mai buni de pe teren. Împotriva lui Frosinone, fosta sa echipă, a fost aclamat de public, dar nu s-a menajat deloc. Și împotriva lui Juve? Ei bine, aici revenim la discursul ușilor închise în nas: Daniel avea ceva de răzbunat după acea vară de acum șapte ani în care a fost eliberat de Bătrâna Doamnă.

Boloca evoluează cu siguranța unui veteran, aleargă cât pentru trei, nu se pierde în atingeri inutile când este în posesia mingii, citește situațiile cu o secundă înaintea adversarilor. Îl completează la perfecție pe Henrique – ce meci au făcut cei doi ieri (n.r. cu Juventus)? – și dă impresia clară că încă nu l-am văzut pe tot, pe întregul Daniel Boloca.

Nu ne place să ne antepronunțăm, dar în cazul lui Boloca facem o excepție de la regulă: Sassuolo a făcut o afacere”, a scris presa din Italia, în luna septembrie.

Publicat: 28 10. 2023, 18:41