Dan Petrescu, tot mai aproape de retrogradare! Oscar și Hulk au demolat Guizhou. Cum arată clasamentul + programul „Bursucului” din ultimele 5 etape

Guizhou Zhicheng, echipa antrenată de Dan Petrescu, a fost demolată de Shanghai SIPG, scor 5-0, în etapa cu numărul 25 din prima ligă a Chinei. Formația „Bursucului” a suferit prima înfrângere după două victorii consecutive și rămâne în continuare pe ultimul loc, la șase puncte de locul 14, primul deasupra liniei.

Liderul Shanghai SIPG a deschis scorul în minutul 23, prin Wang Shenchao. Totul a luat-o la vale în repriza secundă. Wu Lei a marcat pentru 2-0 în minutul 47, Elkeson a marcat pentru 3-0 în minutul 52, după alte două minute a urmat dubla lui Wu Lei, iar Hulk a închis tabela pentru 5-0, în minutul 83. Pentru Shanghai SIPG a fost al cincilea succes consecutiv, în timp ce Guizhou rămâne lanterna roșie.

După 25 de etape, Guizhou are 18 puncte și se află la șase lungimi de Lifan, prima echipa aflată pe loc retrogradabil. Henan Jianye ocupă locul 15, cu 22 de puncte. În etapa următoare, Guizhou primește vizita celor de la Dalia Yifang, ocupanta locului 9.