Dan Petrescu și Cosmin Olăroiu s-au duelat în China! Meci cu patru goluri și răsturnări de situație

Cosmin Olăroiu și Dan Petrescu s-au întâlnit în meci direct în etapa cu numărul 16 din prima ligă a Chinei. Jiangsu Suning, echipa pregătită de fostul tehnician al FCSB-ului, s-a impus cu 3-1, după ce elevii „Bursucului” au condus cu 1-0.

Jiangsu Suning a părut că se află la controlul partidei încă din primele minute, dar la pauză s-a intrat la egalitate, scor 0-0. Guizhou a deschis scorul în minutul 65, prin Zheng Kaimu, iar Dan Petrescu era în extaz. După doar șapte minute, Boakye a egalat pentru Jiangsu. Pe val după golul de 1-1, jucătorii antrenați de Cosmin Olăroiu au lovit din nou. Wu Xi a punctat pentru 2-1, la nici două minute de la reușita lui Boakye. Jiangsu a înscris pentru 3-1 în prelungiri, prin Zhang Xiaobin.

Cosmin Olăroiu a ieșit triumfător din duelul românilor, reușind să ajungă la cinci meciuri consecutive fără înfrângere în campionat. Guizhou venea după succesul cu Chongqing Lifan, scor 4-3, dar n-a reușit să producă surpriza pe terenul lui Jiangsu. Echipa antrenată de Dan Petrescu rămâne pe ultimul loc, la șapte lungimi de Chongqing Lifan, prima echipă aflată deasupra liniei. Jiangsu se află pe locul 5, la două puncte de podium.