Dan Petrescu a reușit prima victorie în grupele Ligii Campionilor Asiei. VIDEO | Primul gol marcat de vedeta Alex Teixeira

Jiangsu Suning, echipă antrenată de Dan Petrescu, a obținut, marți, prima victorie în grupele Ligii Campionilor Asiei, scor 3-2, contra coreenilor de la Jeonbuk, iar unul dintre goluri a fost marcat de Alex Teixeira.

Fostul elev al lui Mircea Lucescu la Șahtior Donețk, pe care Jiangsu a plătiti nu mai puțin de 50 de milioane de euro, a deschis scorul în minutul 16 cu un șut din afara careului. Golul din meciul cu Jeonbuk este primul al brazilianului pentru noua sa formație.

Un alt brazilian transferat recent la echipa lui Dan Petrescu, Ramires, a primit cartonaș roșu direct, în minutul 90+4. Ramires a fost adus de la Chelsea Londra pentru aproximativ 30 de milioane de euro.

După această victorie, Jiangsu Suning a acumulat patru puncte și este lider în grupa E, după două meciuri. În prima partidă, elevii lui Dan Petrescu au remizat, scor 1-1, cu Binh Duong.

În urmă cu câteva zile, Jiangsu a ratat primul trofeul al noului sezon în China, Supercupa. Campioana Chinei, Guangzhou Evergrande, a câștigat cu 2-0 partida jucată la Chonquing.

Publicat: 01 03. 2016, 18:09
Actualizat: 01 03. 2016, 18:10