Dan Petrescu a ajuns la a treia victorie consecutivă în Coreea de Sud! Ce îl preocupă pe antrenorul român și pe ce loc este cu Jeonbuk

Dan Petrescu discuta cu jurnalistii la conferinta de presa de dupa meciul de fotbal dintre Universitatea Craiova si CFR Cluj, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe Stadionul Ion Oblemenco din Craiova, sambata 11 februarie 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Antrenorul român Dan Petrescu a ajuns la al treilea succes consecutiv în Coreea de Sud, unde o pregătește pe Jeonbuk.

Dan Petrescu a ajuns la a treia victorie consecutivă în Coreea de Sud!

Experiența din Coreea de Sud pare că îi priește lui Dan Petrescu, după ce echipa lui, Jeonbuk, a ajuns la trei victorii consecutive. Echipa antrenorului român a primit pe teren propriu vizita celor de la FC Seoul, pe care a reușit să îi învingă cu 2-1.

Jocul nu a fost, însă, unul complet lipsit de emoții pentru fostul antrenor de la CFR Cluj. Jeonbuk a deschis târziu scorul, prin Cho Gue-sung (min. 67), iar Rafael Da Silva a făcut 2-0 în minutul 76. În al optulea minut al prelungirilor, oaspeții au înscris prin Na Sang-ho, iar meciul s-a încheiat 2-1.

În urma acestei a treia victorii consecutive, Jeonbuk a ajuns pe locul 4 în prima ligă din Coreea de Sud, egalând-o la puncte chiar pe adversara de sâmbătă (33 după primele 21 de etape disputate în acest sezon). Liderul Ulsan este, însă, la o distanță considerabilă, având un total de 53 de puncte.

Dan Petrescu, îngrijorat din cauza apărării

Recunoscut drept un antrenor preocupat în primul rând de apărare, Dan Petrescu a tras un semnal de alarmă și a transmis că își dorește un compartiment defensiv mai puternic.

„Sunt extrem de fericit că am câștigat. Am jucat în urmă cu numai trei zile, însă jucătorii care au intrat pe teren din primul minut au putut să joace. Jeju a jucat foarte bine.

Pe final de meci, ofensiva adversarilor ne-a făcut să ne retragem. Ne bucurăm că am câștigat și suntem fericiți că le-am putut oferi fanilor această victorie. Am muncit din greu, am avut puțin timp la dispoziție.

Le-am spus jucătorilor să joace bine în flancuri. Le-am transmis să centreze pe jos. Ne-a ieșit bine la prima situație de gol. Sunt foarte mulțumit. Cu toate acestea, trebuie să devenim mai buni pe faza defensivă”, a declarat Dan Petrescu, antrenorul sud-coreenilor de la Jeonbuk, potrivit presei locale.

Publicat: 08 07. 2023, 16:44