Cristi Chivu, de neoprit pe banca lui Inter Primavera! Un nou succes important în Europa | FOTO

October 19, 2021, Milan, United Kingdom: Milan, Italy, 19th October 2021. Cristian Chivu Head coach of Internazionale reacts during the UEFA Youth League match at Youth Development Centre, Milan. Picture credit should read: Jonathan Moscrop / Sportimage,Image: 638698832, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia

Cristi Chivu a obținut o nouă victorie în UEFA Youth League și are șanse mari să treacă de faza grupelor! Inter Primavera a învins-o marți pe Sheriff Tiraspol, scor 2-1, iar italienii au ajuns la a doua victorie în această competiție.

Favorită certă înaintea partidei, echipa lui Chivu n-a reușit să marcheze în prima repriză în fața unui adversar mult mai slab cotat și a avut emoții pe final, după ce moldovenii au redus din diferență.

La începutul verii, Cristian Chivu a fost ofertat de Petrolul Ploiești, formație din Liga a 2-a. Discuțiile au durat câteva zile, însă nu s-a ajuns la o înțelegere concretă, iar fostul internațional român speră acum să pregătească la un moment dat chiar echipa mare a lui Inter.

Inter – Sheriff Tiraspol 2-1. O nouă victorie mare pentru Cristi Chivu

Sheriff Tiraspol a rezistat mai bine de o repriză la Milano. Casadei a deschis scorul în minutul 50, iar apoi a venit autogolul lui Carmanov. Sheriff n-a renunțat la luptă și Pogreban a marcat golul de onoare al oaspeților.

Cristi Chivu este pe primul loc cu Inter U19 în UEFA Youth League, cu șapte puncte după trei etape. În etapa precedentă din această competiție, echipa lui Chivu a bătut-o cu 1-0 pe Șahtior.

Real Madrid este abia pe locul al treilea în grupă, fiind depășită de Șahtior. Formația din Ucraina a acumulat șase puncte și speră să o prindă din urmă pe Inter.

Am furat meserie de la fiecare antrenor pe care l-am avut, dar și tatăl meu m-a învățat multe lucruri. Pasiunea pentru fotbal am primit-o de la tatăl meu” – Cristi Chivu, pentru Inter TV.

Publicat: 19 10. 2021, 17:47
Actualizat: 19 10. 2021, 17:47