Cremonese s-a calificat mai departe în Cupa Italiei. Ce note au primit românii Vlad Chiricheș și Ionuț Radu

8 Agosto 2022, Ferrara, Italia sport calcio Cremonese Vs Ternana - Coppa Italia Frecciarossa 2022/2023- stadio Paolo Mazza Nella foto: Vlad Chiriches (Us Cremonese) in azione contrastato da Pietro Rovaglia (Ternana calcio) August 8, 2022 - Ferrara, Italy sport soccer Cremonese vs Ternana - Coppa Italia “Frecciarossa” tournament - Paolo Mazza stadium In the pic: Vlad Chiriches (Us Cremonese) competes for the ball with Pietro Rovaglia (Ternana calcio),Image: 712789620, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Cremonese, echipa românilor Vlad Chiricheș și Ionuț Radu, a reușit să se impună, scor 3-2, în partida contra celor de la Ternana.

În cadrul turului doi al Cupei Italiei, cei doi internaționali au fost integraliști pe toată durata partidei contra formației din Serie B.

În următorul tur al competiției, Cremonese va da peste Modena, care a învins-o surprinzător pe Sassuolo.

Ce note au primit românii Vlad Chiricheș și Ionuț Radu

Partida a început excelent pentru echipa celor doi români, iar după numai 22 de minute Cremonese conducea cu 2-0, datorită golurilor marcate de Luka Bogdan (autogol) și David Okerke.

La cabine, echipa din Cremona a intrat cu avantaj de două goluri, însă a doua repriză a devenit mult mai acidă, iar Ionuț Radu a fost pus la grea încercare.

Ternana a reușit să îi marcheze două goluri portarului român, prin Pietro Rovaglia în minutul 54 și prin Antonoio Palumbo, după doar 3 minute.

Egalitatea a existat pe tabelă doar alte 3 minute, iar în minutul 60, Giacomo Quagliata a reușit să o aducă din nou pe Cremonese în avantaj, dar și să stabilească scorul final.

Potrivit sofascore.com, Ionuț Radu a primit nota 6.4, în timp ce căpitanul Vlad Chiricheș a fost notat cu 6.7.

„Sunt foarte fericit că sunt aici. Sper că pot să ajut cu experiența mea și cu calitatea pe care o am. Voi da tot ce pot. Sper că echipa noastră va realiza lucruri frumoase și va face o figură frumoasă în acest an și va rămâne și anul următor în Serie A.

Îi salut pe toți suporterii lui Cremonese! Sunt aici pentru voi! Vă îmbrățișez!”, a fost mesajul lui Vlad Chiricheș imediat după ce a semnat cu Cremonese.

Publicat: 09 08. 2022, 09:35