Costel, „the man”. Evoluția lui Pantilimon l-a entuziasmat pe unul dintre cei mai mari jucători irlandezi din ultimul deceniu: „A fost fantastic”

Portarul Costel Pantilimon a fost lăudat de fundașul John O’Shea, coechipierul său de la Sunderland, după ce intervențiile românului i-au împiedicat pe fotbaliștii de la Newcastle United să înscrie în meciul disputat duminică, în etapa a 17-a a campioantului englez.

În momentele cruciale, când adversarii au pus presiune în repriza a doua, el a avut intervenții fantastice. Și nu numai la mingile pe sus, ci și la cele pe jos. El are o talie mare și a evoluat la nivel înalt, așa că noi știm de ce este în stare. Șansele de a marca pe care le-am ratat i-au încurajat un pic pe cei de la Newcastle, dar Costel a apărat fantastic de câteva ori„, a declarat internaționalul cu 100 de meciuri pentru Irlanda, fost jucător la Manchester United.

Echipa Sunderland, cu portarul Costel Pantilimon integralist, a învins, duminică, în deplasare, cu scorul de 1-0 (0-0), formația Newcastle United, într-un meci din etapa a XVII-a din Premier League. Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Adam Johnson, în minutul 90.

Publicat: 22 12. 2014, 17:31
Actualizat: 22 12. 2014, 17:32