Colonia de români de la Karabukspor, călcată în picioare de Fenerbahce. VIDEO | Găman și Latovlevici au fost „amețiți” de Van Persie&Co

Fenerbahce a obținut o victorie zdrobitoare, pe teren propriu, scor 5-0, în fața lui Karabukspor, echipă la care evoluează patru români: Iasmin Latovlevici, Valerică Găman, Cristi Tănase și Marius Alexe.

Dintre fotbaliștii români care sunt legitimați la Karabukspor, doar Marius Alexe nu a avoluat în această seară, împotriva lui Fenerbahce, din cauza unei accidentări care-l ține departe de câteva luni de terenul de joc.

Iasmin Latovlevici a fost titular în flancul stâng al apărării, Valerică Găman și-a ocupat locul în centrul defensivei, iar Cristi Tănase a evoluat „aripă” stânga, într-un meci pe care Karabukspor l-a pierdut cu 0-5, în deplasarea de la Istanbul.

Festivalul de goluri a fost deschis de Van Persie, din penalty, în minutul 11, ia Skrtel a dublat avantajul gazdelor, în minutul 45+2, la o fază la care Găman l-a scăpat din marcaj pe fundașul advers.

Fenerbahce și-a luat tare adversarii și în repriza secundă, iar debutul celei de-a doua părți a adus trei goluri în doar opt minute. Golul de 3-0 a fost înscris de Van Persie, a cărui execuție a fost de lângă Găman, în timp ce la golul de 4-0, Latovlevici nu l-a mai putut ajunge pe Chahechouhe, într-un sprint de mai bine de 40 de metri.

Lens a stabilit scorul final încă din minutul 53, iar Fenerbache urcă pe locul cinci, cu 15 puncte, cu trei mai multe decât Karabukspor, echipă clasată pe locul șase.

Publicat: 30 10. 2016, 21:15
Actualizat: 30 10. 2016, 21:16