Claudiu Keșeru, în formă maximă în Bulgaria! A reușit patru goluri în tricoul lui Ludogorets

Ludogorets Razgrad's Romanian forward Claudiu-Andrei Keseru celebrates after scoring during the UEFA Europe League group stage football match between Ludogorets Razgrad and Tottenham Hotspur in Razgrad on November 5, 2020.,Image: 567604042, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

UPDATE 17:45: Claudiu Keșeru a mai marcat o dată și în repriza secundă, în minutul 51, iar Ludogorets a bătut-o pe Etar cu scorul de 6-0. Internaționalul român a fost schimbat în minutul 54.

Claudiu Keșeru traversează o formă excelentă la Ludogorets și reprezintă cu adevărat o variantă pentru Mirel Rădoi în perspectiva primelor meciuri din preliminariile Campionatului Mondial.

Bihoreanul a reușit un hat-trick de vis în fața codașei Etar, în mai puțin de o repriză.

Naționala României debutează în preliminariile pentru Campionatul Mondial din Qatar pe 25 martie, iar Mirel Rădoi poate lua în calcul convocarea lui Keșeru. Denis Alibec va rata tot sezonul după accidentarea suferită în Turcia, în timp de George Pușcaș abia va reveni după accidentare.

Claudiu Keșeru, triplă de vis pentru Ludogorets într-o singură repriză

Campioana Bulgariei a deschis scorul în minutul 6, cu un șut din careu, iar apoi a fost de neoprit, până la pauză, în condițiile în care ultima clasată a rămas în zece oameni.

În minutul 36, Keșeru a reușit dubla cu un șut din apropierea porții, iar cinci minute mai târziu a izbutit hat-trick-ul, după ce a marcat cu poarta goală.

Cum Mirel Rădoi n-are foarte multe variante pentru linia de atac, Claudiu Keșeru ar putea fi titular pe 25 martie, atunci când România va începe o nouă campanie de calificare la un Campionat Mondial. Tricolorii vor întâlni Macedonia de Nord, pe teren propriu.

Programul naționalei României în preliminariile pentru CM 2022

Etapa I (25 martie 2021): ROMÂNIA – Macedonia de Nord (21:45), Germania – Islanda, Liechtenstein – Armenia;
Etapa II (28 martie 2021): ROMÂNIA – Germania (21:45), Armenia – Islanda, Macedonia de Nord – Liechtenstein;
Etapa III (31 martie 2021): Armenia – ROMÂNIA (19:00), Germania – Macedonia de Nord, Liechtenstein – Islanda;
Etapa IV (2 septembrie 2021): Islanda – ROMÂNIA (21:45), Liechtenstein – Germania, Macedonia de Nord – Armenia;
Etapa V (5 septembrie 2021): ROMÂNIA – Liechtenstein (21:45), Islanda – Macedonia de Nord, Germania – Armenia;
Etapa VI (8 septembrie 2021): Macedonia de Nord – ROMÂNIA (21:45), Armenia – Liechtenstein, Islanda – Germania;
Etapa VII (8 octombrie 2021): Germania – ROMÂNIA (21:45), Islanda – Armenia, Liechtenstein – Macedonia de Nord;
Etapa VIII (11 octombrie 2021): ROMÂNIA – Armenia (21:45), Islanda – Liechtenstein, Macedonia de Nord – Germania;
Etapa IX (11 noiembrie 2021): ROMÂNIA – Islanda (21:45), Armenia – Macedonia de Nord, Germania – Liechtenstein;
Etapa X (14 noiembrie 2021): Liechtenstein – ROMÂNIA (19:00), Armenia – Germania, Macedonia de Nord – Islanda.

Publicat: 15 02. 2021, 17:45
Actualizat: 18 02. 2021, 14:47