Ciprian Tătărușanu, răspuns pentru contestatari după pasa decisivă din AC Milan – Monza: „Pe teren am arătat ce pot”. Ce notă a primit portarul român

AC Milan s-a impus, scor 4-1, împotriva celor de la Monza, în cadrul etapei cu numărul 11 din Seria A.

Golurile victoriei au fost marcate de către Brahim Diaz (minutele 16 și 41), Divock Origi (minutul 65) și Rafael Leao ( minutul 84).

La finalul partidei în care Ciprian Tătărușanu a reușit și o pasă decisivă, portarul român a vorbit despre comentariile negative aduse la adresa sa.

În minutul 16 al partidei, Ciprian Tătărușanu a trimis o minge lungă spre Brahim Diaz. Spaniolul în vârstă de 23 de ani a preluat perfect balonul, a driblat toți jucătorii Monzei și a înscris superb.

Pentru evoluția sa, portarul român în vârstă de 36 de ani a primit nota 7,7 din partea site-ului SofaScore, iar la final a ținut să transmită un mesaj pentru toți contestatarii săi.

„Vor fi mereu comentarii pozitive și negative. Pe teren am arătat ce pot. Fiind prima mea pasă decisivă, sunt și mai fericit. Și datorită acelui gol am obținut o victorie importantă.

Avem o relație bună noi, portarii, vorbim înainte și după meciuri, dar și la antrenamente. Îmi pare rău pentru Maignan, nu e niciodată plăcut să nu poți juca”, a declarat Ciprian Tătărușanu, citat de Tuttomercatoweb.

Al șaselea meci ca titular în acest sezon pentru Ciprian Tătărușanu nu va fi și ultimul. AC Milan a anunțat că Mike Maignan, portarul de bază al echipei, va lipsi până la finalul anului, ceea ce îl face pe goalkeeper-ul român să fie sigur de postul său.