Ciprian Tătărușanu, integralist în victoria lui AC Milan cu Verona! Ce notă a primit portarul român

Milan’s Ciprian Tatarusanu greets the fans at the end of the match during Hellas Verona FC vs AC Milan, italian soccer Serie A match in Verona, Italy, October 16 2022,Image: 731129158, License: Rights-managed, Restrictions: No Italy., Model Release: no

Ciprian Tătărușanu, portarul român în vârstă de 36 de ani al lui AC Milan, a fost integralist în victoria obținută în meciul contra celor de la Verona.

Partida dintre Verona și AC Milan s-a disputat duminică seară, pe Stadionul Marc Antonio Bentegodi, iar echipa lui Stefano Pioli a învins cu scorul de 2-1.

AC Milan a deschis scorul după un autogol al lui Veloso, în minutul 9, dar Verona a restabilit egalitatea după doar zece minute, prin golul lui Gunter.

În partea secundă a jocului, AC Milan a reușit să preia conducerea abia în minutul 81, după golul marcat de către Tonali.

Ciprian Tătărușanu a fost integralist în cadrul acestei întâlniri, profitând în continuare de absența lui Mike Maignan, portarul în vârstă de 27 de ani.

După evoluția din Verona – AC Milan, Ciprian Tătărușanu a primit nota 6 din partea publicației Tuttomercatoweb.

„Verona a pus presiune și l-a bătut o dată, la o fază în care Gabbia trebuia să ajute mai mult. În partea a doua, bara l-a salvat la un șut periculos al lui Piccoli”, a notat sursa citată.

Odată cu această partidă, Ciprian Tătărușanu a bifat cel de-al treilea meci în acest sezon din Serie A, și cel de-al cincilea consecutiv, după dubla cu Chelsea din grupele Ligii Campionilor.

Cu Ciprian Tătărușanu între buturi, AC Milan a înregistrat trei victorii consecutive în campionat: 3-1 cu Empoli, 2-0 cu Juventus și 2-1 cu Verona. Portarul român a participat la cele două înfrângeri cu Chelsea, 0-3 în tur și 0-2 în retur.

Publicat: 17 10. 2022, 10:34
Actualizat: 17 10. 2022, 10:34