Apără Tătărușanu! Portarul lui AC Milan și-a salvat echipa în marele derby cu Inter după ce a scos un penalty: „A fost colosal!”

Ciprian Tătărușanu a fost iar la înălțime în tricoul celor de la AC Milan! Fostul portar al naționalei României a apărat un penalty tocmai în marele derby cu Inter, care s-a încheiat la egalitate, scor 1-1.

În minutul 27, Lautaro Martinez nu l-a putut învinge pe Tătărușanu de la punctul cu var, românul având un reflex de senzație. În cele din urmă, intervenția românului a fost decisivă, iar AC Milan a reușit să evite înfrângerea.

„Nu sunt rezerva nimănui. În cariera mea, am apărat în atâtea meciuri, am multă experienţă şi m-am antrenat întotdeauna la maximum pentru a fi pregătit la momentul potrivit, când a avut nevoie Milan”, spunea Tătărușanu, înaintea marelui meci cu Inter.

Ciprian Tătărușanu, la înălțime! A apărat un penalty în derby-ul cu Inter

AC Milan și Inter au făcut spectacol în prima repriză a marelui derby din Serie A, dovedind de ce au ajuns să reprezinte Italia în Liga Campionilor.

Titular în poarta lui AC Milan, Tătărușanu a dovedit și el de ce este în stare: fostul portar de la FCSB i-a interzis golul lui Lautaro Martinez.

În minutul 27, atacantul nu l-a putut învinge pe Tătărușanu, care a reușit chiar să rețină șutul vedetei lui Inter.

„A fost colosal!” Aceasta a fost reacția pe care au avut-o imediat fanii Milanului, entuziasmați de intervenția spectaculoasă a românului, care în mod normal este rezervă în Serie A.

Totuși, Tătărușanu a fost învins din penalty în minutul 11, atunci când Calhanoglu a deschis scorul.

AC Milan a reacționat imediat, iar scorul a devenit 1-1, după autogolul lui de Vrij. Rezultatul nu s-a mai schimbat până la final, chiar dacă echipa lui Pioli a avut o bară pe final, prin Saelemaekers.

Publicat: 07 11. 2021, 22:32
Actualizat: 08 11. 2021, 21:01