Cifre impresionante pentru Alex Maxim în meciul cu Hamburg, după ce a dat un gol și un assist! Ce a arătat statistica la final!

Alexandru Maxim a făcut un nou meci excepțional pentru VfB Stuttgart. Românul a reușit un gol și un assist, în egalul pe care echipa sa l-a făcut la Hamburg, scor 3-3.

Maxim este un jucător total schimbat la Stuttgart față de echipa națională. Fostul mijlocaș al Pandurilor a strălucit din nou în Bundesliga. Maxim a deschis scorul în minutul 3, după ce Ibisevic l-a lăsat singur cu portarul, într-o fază spectaculoasă. Pierre-Michel Lasogga a egalat în minutul 22, dar Stuttgart a revenit pe tabelă în minutul 37, după ce Gentner a deviat în poartă o lovitură liberă excelent bătută de Maxim. Până la final au mai marcat Beister (55) și Van der Vaart (67), respectiv Djourou (autogol 64).

Deși a fost schimbat în minutul 87, evoluția lui Maxim a fost notată cu 7.7, a doua cea mai mare notă din echipa lui Stuttgart după Gentner, 8.5. Cifrele lui Maxim sunt excelente:

Șuturi la poartă: 2 (al doilea după Ibisevic, cu 3 șuturi)
Șuturi pe poartă: 1 (cele mai multe, alături de Boka și Gentner)
Pase-cheie: 2 (cele mai multe de pe teren)
Driblinguri utile: 1
Total pase: 24
Rata de succes a paselor: 83%

11.16 kilometri a alergat Alex Maxim în partida cu Hamburg, al cincilea de pe teren la acest capitol

7 pase de gol și 4 goluri a reușit Alex Maxim pentru Stuttgart în acest sezon, în toate competițiile

Publicat: 20 10. 2013, 18:40
Actualizat: 20 10. 2013, 20:13