Chiricheș și Băluță, singurii români rămași în Europa League. Andrei Ivan, out. Rapid Viena, răpusă de Inter Milano

Echipa lui Andrei Ivan, Rapid Viena, nu a avut nicio șansă în fața celor de la Inter Milano. Cu atacantul român titular, gruparea nerazzurra s-a distrat pe Giuseppe Meazza cu austriecii, în șaisprezecimile Europa League

Vecino a deschis tabela de marcaj la doar 11 minute după fluierul de start. Avantajul a fost dublat de Ranocchia, la șapte minute distanță.

În repriza a doua Inter a mai marcat de două ori. Perisic și Politano s-au înscris pe lista cu marcatorii serii.

S-a încheiat 5-0 la general, după ce în Viena gruparea lui Spalletti s-a impus cu 1-0.

Andrei Ivan a prins doar 64 de minute pe Giuseppe Meazza. A fost înlocuit de fundașul croat de 19 ani, Muldur.

Vlad Chiricheș și Alexandru Băluță, singurii români rămași în Europa League

Vlad Chiricheș a prins primul 11 creionat de Carlo Ancelotti după mai bine de cinci luni, timp în care a fost accidentat la genunchiul stâng. Pe stadionul San Paolo, Napoli s-a impus cu 2-0 în fața formației FC Zurich în 16-imile Europa League. În meciul tur, italienii au câștigat cu 3-1 cu elvețienii, astfel scorul la general a fost 5-1, iar Napoli merge mai departe în competiția europeană.

Alexandru Băluță și formația la care joacă, Slavia Praga, au trecut de Genk în 16-imile Europa League, după ce s-au impus în deplasare cu 4-1. Jucătorul român nu a prins niciun minut în dubla cu belgienii.

Astăzi, de la ora 14:00, au loc tragerile la sorți pentru optimile Europa League.

Publicat: 22 02. 2019, 09:00
Actualizat: 22 02. 2019, 09:01