Chiricheș, printre cei mai mai apreciați jucători după victoria cu Tromso! Ce scriu englezii despre fundașul român

Vlad Chiricheș a fost din nou titular la Tottenham, în partida câștigată de londonezi în Europa League, în compana norvegienilor de la Tromso, scor 2-0.

Fundașul român a jucat un rol decisiv în deschiderea scorului, în minutul 63 al patidei, când a încercat să devieze în poartă centrarea lui Gilfy Sigurdsson, din lovitură liberă. Românul a ratat contactul cu mingea, însă fundașul advers Adnan ĂŒauÅ¡eviÇ a deviat în proprie poartă de lângă fostul stelist.

Englezii au apreciat jocul făcut de fundașul român și i-au acordat nota șapte, alături de încă cinci jucători ai echipei lui Villas Boas.

„Calm, atent și fără nicio greșeală. Nu a fost pus niciodată cu adevărat în pericol de atacanții lui Tromso și a reușit să iasă bine din apărare. A dat dovadă de dăruire, a făcut un sprint în minutele de prelungire pentru a obține o lovitură de colț”, notează cei de la tottenhamlive.com

Cel puțin pentru moment, această victorie face uitată înfrângerea suferită în fața celor de la Man City week-endul trecut, scor 0-6, iar Villas Boas primește un balon de oxigen pentru a pregăti în liniște partida de duminică împotriva celor de la Manchester United.

CONCURS! Testează-ți abilitățile pe pârtie și pleci în vacanță pe schiuri la ISCHGL!

Publicat: 28 11. 2013, 23:50
Actualizat: 29 11. 2013, 10:39