Ce trebuie să mai facă? După un meci excelent în optimile Cupei Ligii, Panti nu are asigurat nici locul de titular la „cetățeni”, nici convocarea la națională

După un meci excelent în optimile Cupei Ligii cu Newcastle, câștigat cu 2-0 de City, Costel Pantilimon nu are asigurat nici locul de titular la „cetățeni”, nici convocarea la națională

„Cetățenii” au câștigat în prelungiri, după golurile lui Negredo (99) și Dzeko (105)

Pantilimon a fost desemnat omul meciului de postul „Sky Sports”, care a transmis partida

Ce presiune a avut pe umeri Costel Pantilimon (foto) în meciul cu Newcastle, din optimile Cupei Ligii Angliei de miercuri seară! Portarul de 26 de ani, cel mai înalt jucător din Premier League (2,03 m), a intrat în locul lui Joe Hart după cinci meciuri consecutive în care Manchester City primise gol în urma unor greșeli ale titularului naționalei Angliei. Și s-a descurcat excelent! A închis poarta în trei-patru rânduri, la șuturi periculoase expediate de Papiss Cisse, Vurnon Anita și Ben Arfa, fiind declarat „omul meciului” de televiziunea „Sky Sports”, care a transmis meciul. Și inclus în echipa „optimilor” Cupei Ligii de site-ul goal.com, fiind notat cu patru stele!

„Nu știu cine va apăra”

Însă în ciuda evoluției excelente, apreciată chiar și de managerul Manuel Pellegrini, Panti nu are garantat locul de titular în poarta „cetățenilor” pentru meciul cu Norwich de mâine (ora 17:00). „E foarte important pentru el că a apărat bine. Însă asta nu înseamnă că va fi titular. Savurăm victoria acum, iar la meciul cu Norwich ne vom gândi de joi (n.r. – ieri). Nu știu ce voi face, e o decizie extrem de dificilă. Voi vorbi cu ambii portari. Iar cine va rămâne pe bancă trebuie să știe că are toată încrederea mea”, a explicat managerul chilian la conferința de presă care a urmat meciului câștigat de City cu 2-0.

Merită la națională?

Fără a fi sigur de prezența în „11″-le de start al „cetățenilor”, portarul băcăuan nu s-a regăsit nici printre cei 15 jucători convocați de principiu de selecționerul Victor Pițurcă pentru barajul cu Grecia din 15 și 19 noiembrie. Însă în cazul în care goalkeeperul lui City va primi mai multă încredere din partea lui Pellegrini, el va intra, cu siguranță, în vederile lui Pițurcă.

2 meciuri a jucat Pantilimon pentru City în acest sezon, ambele în Cupa Ligii. De fiecare dată, adversarii nu au înscris

„A jucat foarte bine, ne dă siguranță. E al doilea meci fără gol primit în Cupa Ligii, deci crește de la meci la meci”, Edin Dzeko,atacant Manchester City

Cum a jucat Pantilimon
Minutul8 – A ieșit din poartă pentru a bloca o acțiune, iar Cisse a lobat peste
Minutul 30 – A parat excelent șutul lui Ameobi, plasat excelent la colțul scurt, cu un plonjon perfect
Minutul 33 – S-a întins pentru a-l obliga pe Cisse să tragă nepregătit
Minutul 45 – A boxat greșit un corner al lui Anita, mingea ajungând la un adversar
Minutul 51 – A blocat cu siguranță șutul puternic al lui Anita, care a mușcat pământul în fața lui
Minutul 84 – Cisse a șutat foarte bine dintr-un unghi închis, dar Panti s-a întins și a blocat
Minutul 92 – A parat șutul lui Cisse din zece metri, din postură de 1 la 1
Minutul 113 – Era bătut de voleul lui Ben Arfa, însă Lescott a scos de pe linia porții

Publicat: 01 11. 2013, 03:00
Actualizat: 01 11. 2013, 03:00