Ce notă a luat Ianis Hagi, după primul gol marcat pentru Rangers de la revenirea după accidentare, și cum a putut să reacționeze după reușită!

Hibernian v Rangers, Cinch Scottish Premiership, Football, Easter Road, Edinburgh, Scotland, UK - 21 May 2023,Image: 777911558, License: Rights-managed, Restrictions: EDITORIAL USE ONLY No use with unauthorised audio, video, data, fixture lists, club/league logos or "live" services. Online in-match use limited to 120 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications., Model Release: no

Ianis Hagi a fost titular la Rangers în meciul jucat în deplasare cu Hibernian, câștigat de formația românului cu 3-1, iar mijlocașul a marcat pentru prima dată după accidentarea care l-a ținut departe de gazon timp de un an!

Ce notă a primit Ianis Hagi după golul marcat în Hibernian – Rangers

Internaționalul român a punctat în minutul 55 pentru a duce scorul la 2-0 în favoarea echipei sale, iar presa din Scoția l-a notat cu 7 pentru prestația din jocul de astăzi. În minutul 74, fiul „Regelui” a fost înlocuit cu Alex Lowry.

„Tăcut în prima prima parte a primei reprize, doar a privit. A marcat un gol uriaș pentru moralul său și a fost vizibil emoționat”, au scris cei de la Glasgowlive.

Golul marcat i-a oferit un moment de descătușare lui Ianis Hagi, care a alergat către zona ocupată de suporterii oaspeților și nu și-a mai putut stăpâni emoțiile, izbucnind în plâns în timp ce era felicitat de coechipierii săi. Hagi jr. marcase ultima dată pe 18 ianuarie 2022, într-un meci cu Aberdeen.

Ianis Hagi reacționează după golul marcat în Hibernian – Rangers 1-3
  • 5 milioane de euro este cota de piață a lui Ianis Hagi, conform Transfermarkt.com

• 10 meciuri și 1 gol a adunat fiul „Regelui” în acest sezon pentru Rangers

Revine Ianis Hagi la națională?

Golul marcat l-ar putea propulsa pe Ianis Hagi din nou în vederile selecționerului Edi Iordănescu, după ce a fost omis la ultima acțiune a echipei naționale. La vremea respectivă, Gică Hagi îl făcea praf pe tehnician pentru decizia luată.

Edi Iordănescu mi-a arătat mie personal că Ianis Hagi pentru el nu e important. Ianis a demonstrat că e cel mai bun jucător de la Rangers, înainte să joace finală de Europa League. Atenție, Rangers a jucat finală Europa League datorită lui Ianis care a dat gol în Danemarca. Dacă nu, Rangers nu trece grupa. Omiteți niște lucruri fundamentale care fac diferența.  Ianis în Italia, la U21, a fost cel mai bun număr 10, pasator. Atunci, mai sunt lucruri de spus, de vorbit?

Ianis e sănătos în momentul de față. Toată lumea știe că el a fost accidentat. În momentul de vârf a fost cel mai bun jucător de la Rangers, s-a dus în finala Europa League. Ianis joacă la o echipă cu o presiune imensă în Europa. El a demonstrat că duce presiunea, a avut ghinion că a lipsit 12 luni. E logic că atunci când lipsești 12 luni să îți trebuiască același timp să revii, dar în momentul de față el e pe teren. El e acolo, e pe bancă la Rangers, nu e afară. Până să-și revină e nevoie de timp”, spunea Gică Hagi în luna martie.

Publicat: 21 05. 2023, 18:05
Actualizat: 21 05. 2023, 18:05