„Bun în apărare, inexistent în atac”. Turcii i-au analizat jocul lui Alex Bourceanu la debutul pentru Trabzonspor

• Alex Bourceanu a debutat aseară la Trabzonspor, la doar câteva zile după ce s-au parafat actele de transfer. Fostul căpitan al Stelei a jucat 59 de minute în înfrângerea de pe teren propriu cu 4-2 în fața celor de la Akhisar Belediyspor

Internaționalul român a fost introdus încă din primul minut, chiar dacă n-a apucat să facă prea multe antrenamente cu noii săi colegi. Cu toate acestea, publicația 61saat.com susține că românul a arătat foarte bine din punct de vedere fizic.

Un alt capitol la care a impresionat a fost dăruirea. Ca de obicei, Bourceanu a pus mult suflet în jocul său, iar site-ul citat scrie că „a atras atenția prin luptă și joc simplu”. De asemenea, site-ul 61saat.com mai scrie că Alex Bourceanu și-a ajutat foarte mult colegii din defensivă. Cu toate acestea, Trabzonspor a primit nu mai puțin de 4 goluri.

Un mare minus în meciul de aseară pentru mijlocașul de 28 de ani a fost însă aportul ofensiv. Jurnaliștii turci subliniază că Bourceanu a fost absent pe faza ofensivă: „În atac aproape că nu s-a văzut deloc. Când echipa a atacat a ales să stea aproape de apărare. Bourceanu, care a atras atenția la Steaua București cu fotbalul lui dur și cartonașele primite, a încasat și ieri, în primul său meci, un cartonaș galben”, notează cei de la 61saat.com

Trabzonspor a pierdut acasă cu 4-2 partida cu Akhisar. Golurile au fost marcate de Adin (27, 90), respectiv Demirok (17) și Akyuz (52, 56, 74). În urma acestui rezultat, echipa la care este legitimat Bourceanu a picat până pe poziția a noua.

1.3 milioane de euro a plătit Trabzonspor pentru transferul lui Bourceanu de la Steaua

Publicat: 10 02. 2014, 19:31
Actualizat: 10 02. 2014, 19:37