„Briliantul”, recuperare în timp record

Vești bune dinspre Florența. Pauza forțată luată de Adrian Mutu după accidentarea din meciul pierdut cu 1-0 de Fiorentina la Roma, pe data de 24 februarie, a luat sfârșit.
Internaționalul român a sufe­rit atunci o accidentare la genunchiul stâng și primele previziuni ale doctorilor erau destul de sumbre. Apoi au fost prognozate între patru și sase săptămâni pentru refacere, ceea ce ar fi însemnat că „Briliantul“ ar fi urmat să revină pe gazon, în cel mai fericit caz, pe 30 martie, în deplasarea de la Udine.

Adrian a reușit însă o recuperare în timp record, examenele medicale la care a fost supus vineri (n.r. – ieri) fiind trecute cu bine, iar antrenorul Cesare Prandelli l-a inclus în lotul pentru partida de mâine, acasă, în compania celor de la Genoa 1893. Rămâne de văzut dacă tehnicianul viola va risca introducându-l din primul minut, lucru puțin probabil, sau îl va lăsa să joace deocamdată doar o parte din meci, după pauză, pentru a nu-l forța pe cel mai important om al echipei sale.
„Viola“ s-a descurcat si fără el.

Mutu a lipsit în total cinci partide, trei în campionat și două în Cupa UEFA. Fără român, Fiorentina a reușit să bată acasă pe Livorno cu 1-0, dar, mai ales, să revină incredibil, pe final, la Torino, în fața lui Juventus, pe care a bătut-o cu 3-2. Etapa trecută însă, Pazzini, Vieri, Osvaldo sau Santana au fost în pană de inspirație și au pierdut la Siena. În Cupa UEFA, violeții s-au calificat în sferturi, după mari emoții, la lovituri de departajare, în fața englezilor de la Everton. (Sorin DUMITRESCU)

Publicat: 14 03. 2008, 22:43
Actualizat: 15 03. 2008, 01:07