Bogdan Stancu, decisiv pentru Genclerbirligi. „Motanul” a reușit o dublă în ultima etapă și este peste Drogba în topul golgheterilor din Turcia

• Bogdan Stancu a fost decisiv pentru Genclerbirligi, în partida disputată pe teren propriu cu Konyaspor, scor 2-2.
  • Internaționalul român a marcat ambele goluri ale gazdelor, în repriza secundă

Bogdan Stancu a ajuns la cota 11 în acest sezon pentru Genclerbirligi. Internaționalul român a înscris de două ori duminică, în meciul cu Konyaspor și și-a ajutat echipa să obțină o remiză, după ce oaspeții conduceau cu 2-0 la finalul primei reprize.

Hleb (’41) a deschis scorul pentru oaspeți, iar Thorvaldsson (’45) l-a majorat chiar înainte de pauză. Imediat după reluare, Bogdan Stancu (’46) a redus din diferență. În minutul 68, Stancu a restabilit egalitatea.

Bogdan Stancu este în aceste moment pe locul 4 în clasamentul golgheterilor, peste nume ca Drogba, Kuyt sau Sneijder.

13 este locul ocupat de Genclerbirligi în clasamentul din Turcia, având 24 de puncte în 21 de etape