Barcelona – Betis 2-0. Toșca, ghinionist în meciul de pe Camp Nou: fundașul naționalei a deviat o minge care s-a dus în propria poartă! Messi a lovit de trei ori bara

FINAL | Barcelona – Betis Sevilla 2-0 (Toșca aut. 36, Sergi Roberto 39)

FC Barcelona a câștigat, duminică, scor 2-0, meciul jucat pe teren propriu cu Betis Sevilla, echipa românului Alin Toșca, în prima etapă a noului sezon din campionatul Spaniei. Fostul fundaș de la FCSB a înscris în proprie poartă, în minutul 36.

În afara autogolului lui Toșca, venit în minutul 36, când fostul căpitan de la FCSB a deviat în proprie poartă un șut puternic al lui Gerard Deulofeu, Sergi Roberto a mai înscris pentru formația lui Ernesto Valverde, în minutul 39. Pe lângă golurile marcate, cei de la Barcelona au mai lovit de trei ori bara, prin același om: Leo Messi.

Alin Toșca, venit la Betis Sevilla de la FCSB la începutul anului 2017, a fost integralist.

Echipele trimise în teren:

• FC Barcelona: Ter Stegen – Semedo, Mascherano, Umtiti, Alba (Digne 87′) – Roberto, Busquets, Rakitic – Messi, Alcacer (D. Suarez 82′), Deulofeu (Deulofeu 72′). Antrenor: Ernesto Valverde.
  • Betis: Adan – Barragan, Mandi, Feddal, Toșca, Guardado – Nahuel (Guerrero 72′), Narvaez (J. Garcia 68′), Camarasa (Ruiz 78′), Joaquin – Leon. Antrenor: Quique Setien.

Alin Toșca a început cum nu se poate mai rău sezonul de Primera Division. Betis a primit două goluri în trei minute de la Barcelona, pe Camp Nou, iar fostul fundaș al Stelei a avut un ghinion teribil la prima reușită, semnată de Deulofeu.

În minutul 36, un atac al Barcelonei a dus mingea în careul de 16 metri al andaluzilor, Gerard Deulofeu a încercat o centrare în fața porții, unde Messi venea lansat, iar Toșca a încercat să intervină și să oprească tentativa atacantului catalan. Din nefericire pentru el, fundașul naționalei a deviat foarte ușor mingea, cu vârful piciorului drept, suficient pentru a-și învinge propriul portar.

CLICK AICI PENTRU A VEDEA GOLUL

La doar trei minute de la golul lui Deulofeu, Sergi Roberto a făcut 2-0, după o fază creată de același Deulofeu, care l-a lăsat pe eroul din dubla cu PSG singur cu poarta goală.

Publicat: 20 08. 2017, 22:04
Actualizat: 20 08. 2017, 23:23