Bănel Nicoliță, primul gol din 2014. Valenciennes – Nantes 2-6

• Bănel Nicoliță a marcat un gol în spectaculoasa victorie pe care echipa sa a obținut-o în deplasarea de la Valenciennes, 2-6.

Ultima dată când fostul mijlocaș al Stelei a reușit să încrie a fost pe 8 august 2013, în preliminariile Europa League. De atunci, cariera lui Nicoliță a fost marcată de ghinionul accidentărilor, evoluții slabe, neîncrederea antrenorilor și, în cele din urmă, un împrumut la Nantes. Nici aici n-a prins însă prea multe meciuri, doar 12 din toamnă și până acum.

În meciul cu Valenciennes, profitând și de avantajul pe tabelă, 4-0 în acel moment, antrenorul l-a introdus în locul lui Gakpe, în minutul 67. Din acel moment, scorul a avut o desfășurare extrem de spectaculoasă. Gazdele au marcat de două ori, în minutele 79 și 83, dar Nantes a făcut 5-2 în minutul 86, cu ajutorul unui autogol. Nicoliță a închis tabela în minutul 90.

Valenciennes – Nantes s-a terminat 2-6, golurile fiind semnate de Medjani (79) și Bahebeck (83), respectiv Audel (25), Bedoya (41), Gakpe (44, 54), Medjani (autogol 86) și Nicoliță (89).

Publicat: 20 04. 2014, 20:19
Actualizat: 20 04. 2014, 20:20