Asta e nota lui Andrei Rațiu după ce Rayo a fost călcată în picioare la Villarreal!

FOTO: Profimedia 1 nov 2025
Vezi galeria foto - 4 poze

Andrei Rațiu a fost integralist în meciul în care Villarreal și-a făcut de cap cu Rayo Vallecano, scor 4-0.

Internaționalul român a început din primul minut pe teren duelul de pe Estadio de la Ceramica. Echipa sa a fost învinsă fără drept de apel de „Submarinul galben”, care a urcat, temporar, pe locul secund în clasament. Andrei Rațiu nu a avut o evoluție prea bună și a primit doar nota 6 la finalul partidei.

Andrei Rațiu, evoluție modestă împotriva lui Villarreal

Rayo a bifat primul eșec după trei succese consecutive în campionatul spaniol. Echipa lui Rațiu nu a avut replică în fața formației lui Marcelino, care este neînvinsă pe teren propriu în noul sezon.

Andrei Rațiu a încercat să urce în atac de mai multe ori, dar nu a reușit să facă mare lucru pentru a-și ajuta echipa să echilibreze balanța pe tabelă. A fost aproape de a marca, dar și de a da o pasă decisivă, pe final de meci. Trejo s-a aflat la capătul pasei românului, în minutul 86, dar nu a șutat prea bine și portarul advers a preluat balonul fără probleme. Câteva minute mai devreme, Rațiu a încasat și un cartonaș galben pentru un fault dur la mijlocul terenului.

Specialiștii de la Sofascore l-au notat cu 6 pentru evoluția nu tocmai convingătoare din deplasarea de la Villarreal. În cele 12 partide disputate pentru spanioli, Rațiu a contribuit decisiv la două goluri.

Românul, cel mai rapid fotbalist, într-un top select

Andrei Rațiu a început noul sezon tot la Rayo, deși a avut numeroase oferte de la echipe de top. Clubul la care e legitimat nu a vrut să îl cedeze fără 25 de milioane de euro.

Al doilea cel mai valoros jucător român, potrivit Transfermarkt, a fost desemnat, în luna februarie, cel mai rapid fotbalist din La Liga. În noul sezon ,a ridicat ștacheta și a devenit cel mai rapid jucător din Europa, depășind nume sonore precum Haaland sau Vinicius. Rațiu a atins viteza maximă de 34.7 km/h, la mare distanță de alți fotbaliști cunoscuți pentru sprinturile în forță cu care s-au remarcat de-a lungul timpului.

Rayo l-a convins să își prelungească înțelegerea, după ce clubul a cumpărat și cele 50% din drepturile federative de la Villarreal. Acum, jucătorul a ajuns la 1 milion de euro pe sezon, fiind cel mai bine plătit fotbalist din lot. Pentru internaționalul român urmează meciul din Conference League cu Lech Poznan, după care duelul de cinci stele din campionat cu Real Madrid.

Publicat: 01 11. 2025, 18:25
Actualizat: 01 11. 2025, 18:26