Assist de excepție pentru Răzvan Marin, contra lui Lazio, în Serie A | VIDEO

Ciro Immobile of SS Lazio and Razvan Marin of Cagliari Calcio during the Serie A football match between SS Lazio and Cagliari Calcio at Olimpico stadium in Rome (Italy), September 19th, 2021. Photo Antonietta Baldassarre / Insidefoto/Sipa USA,Image: 632879522, License: Rights-managed, Restrictions: *** World Rights Except Germany, Italy, Japan, and The Netherlands ***, Model Release: no, Credit line: Profimedia

Assist de excepție pentru Răzvan Marin, contra lui Lazio, în Serie A. Fotbalistul român a inventat o pasă care a surprins întregul compartiment defensiv al celor de la Lazio Roma, duminică, într-o partidă din etapa a 4-a.

În minutul 46 al partidei, Răzvan Marin a săltat un balon peste întreaga linie defensivă a romanilor, brazilianul Joao Pedro a plecat  foarte bine fentând jocul la offside și l-a lobat pe portarul advers cu o lovitură de cap.

În acel moment, scorul a devenit 1-1. Scorul fusese deschis de Lazio, prin golgeterul Ciro Immobile, la ultima fază a primei reprize. Partida avea să se termine la egalitate, scor 2-2.

Răzvan Marin, o nouă pasă de gol pentru Cagliari

Răzvan Marin se află la a treia pasă de gol pentru Cagliari, în Serie A, după patru etape disputate. Fotbalistul român a reușit să-și servească ideal colegii și-n partidele cu Genoa și Spezia.

Cota de piață a românului, conform Transfermarkt, este de 15 milioane de euro – cel mai bine cotat fotbalist român al momentului. Podiumul este completat de către Dennis Man – 10 milioane de euro și Valentin Mihăilă – 8,5 milioane de euro.

Mijlocașul în vârstă de 25 de ani s-a aflat în mijlocul unui scandal, după ce s-a plâns de faptul că este titular în Serie A, la Cagliari, dar nu și în naționala României. Acesta a fost criticat de mai multe persoane din fotbalul românesc, iar la scurt timp acesta și-a făcut „mea culpa”.

„Vreau să-mi prezint scuzele fanilor echipei naționale și lui mister Mirel Rădoi.
Pentru mine, echipa națională a României înseamnă un vis devenit realitate și sunt mândru și recunoscător pentru fiecare minut în care am șansa să-mi reprezint țara.

Simt ca pot oferi foarte mult echipei naționale și faptul că nu am avut șansa de a-mi ajuta mai mult colegii din teren, m-a determinat să dau acea declarație nefericită la sfârșitul meciului din Macedonia de Nord.

Este o mândrie să îmbrac tricoul echipei naționale și întotdeauna voi pune interesele grupului înaintea interesului propriu”, a scris Răzvan Marin pe rețelele sociale.

Publicat: 19 09. 2021, 21:03