Antrenorul lui Florin Niță și-a cerut scuze față de portarul român pentru criticile aduse în mod public: „A fost total neinspirat din partea mea. E o lecție învățată!”

FK Pardubice a pierdut contra ultimei clasate Zlin, scor 1-2, iar Radoslav Kovac l-a criticat public pe Florin Niță. Ulterior, tehnicianul și-a cerut scuze față de portarul român.

Radoslav Kovac și-a cerut iertare față de Florin Niță pentru criticile aduse în mod public: „Îmi prezint scuzele pentru ceea ce am spus”

Florin Niță a comis o eroare monumentală și a făcut-o pe Pardubice să piardă meciul cu Zlin, scor 1-2. După fluierul final, Radoslav Kovac l-a criticat extrem de dur pe fostul portar al Spartei Praga. Totuși, la câteva zile după, antrenorul goalkeeper-ului român nu s-a mai ascuns și a spus că a exagerat. Mai mult, tehnicianul ceh a ținut să își ceară scuze față de Niță.

„Nu vreau să mă întorc foarte mult la ceea ce am spus, dar a fost total neinspirat din partea mea. Nu îmi aduc aminte sincer dacă am vorbit despre bani. Nu îmi pasă cât câștigă fiecare jucător. Pur și simplu nu am realizat, a fost o greșeală din partea mea.

Trebuie să fie o lecție învățată pentru mine. S-a întâmplat, dar nu trebuie să se repete. Îl respect pe Flori foarte mult, știu cât de mult ne-a ajutat. A fost o greșeală din partea lui cauzată de lipsa de concentrare.

Am fost sub o presiune imensă și nu trebuia ca la 10 minute după meci să mă prezint la interviu cu emoții atât de puternice. Îmi prezint scuzele pentru ceea ce m spus. Presiunea este uriașă, însă asta nu mă scuză”, a spus Radoslav Kovac, potrivit iSport.

Florin Niță, desființat de propriul antrenor după eșecul cu Zlin: „A făcut o greșeală uriașă! Are un salariu de rege, dar ne-a pierdut meciul!”

După ce cu o rundă înainte a apărat două penalty-uri în decurs de doar șase minute, Florin Niță a gafat în duelul cu Zlin din etapa 33 a primei ligi din Cehia. FK Pardubice a pierdut trei puncte importante, iar Radoslav Kovac, antrenorul echipei, l-a distrus pe goalkeeper-ul român.

„Florin a făcut o greșeală uriașă, absolut groaznică pentru mine. Știm că ne-a ajutat de multe ori, dar o greșeala precum cea din minutul 86 se pedepsește. A apărat două penalty-uri la Brno și a câștigat meciul, însă acum el ni l-a pierdut. Trebuie să o spunem.

Nu pot să explic deloc ce s-a întâmplat acolo. A fost o nebunie absolută. Nu știu ce i-a trecut prin cap. A fost un cadou acel gol și am readus-o pe Zlnic în meci. Se întâmplă greșel, așa e fotbalul, dar un jucător atât de experimentat precum Florin să o facă… e aici să prindă mingea, e plătit ca un rege pentru asta!”, a spus Radoslav Kovac, potrivit Sportky.

Publicat: 27 05. 2023, 09:33
Actualizat: 27 05. 2023, 09:40