Andrei Rațiu, pasă de gol pentru Huesca, în victoria de pe terenul celor de la Girona! Fotbalistul român a oferit o centrare perfectă | VIDEO

Andrei Rațiu a oferit o pasă de gol pentru Huesca, sâmbătă, în victoria din deplasare, scor 3-1, de pe terenul celor de la Girona, în etapa a 10-a din La Liga 2.

Fotbalistul român nu a fost titular, a intrat în minutul 79, iar în minutul 83 a centrat perfect pentru colegul său din ofensivă, spaniolul Jaime Seoane, care a reluat perfect cu capul. Golul avea să o ducă în avantaj pe Huesca.

Gazdele de la Girona s-au aruncat în ofensivă, însă Huesca a lovit decisiv în prelungiri, în minutul 90+6, prin același Jaime Seoane.

Andrei Rațiu, centrare perfectă pentru Huesca!

Andrei Rațiu traversează o perioadă profesională foarte bună. A făcut meciuri excelente pentru echipa națională a României, contra Germaniei (1-2) și Armeniei (1-0), în preliminariile Cupei Mondiale din Qatar 2022, iar acum evoluează exemplar și pentru echipa de club, Huesca.

Recent, publicația spaniolă „Marca” a anunțat că fotbalistul român este urmărit de mai multe formații din Europa, grație creșterii sale în joc.

„Evoluțiile sale l-au ajutat. I-a pus pe directorii sportivi din diferite cluburi să-l pună pe agendă. Huesca a realizat o operațiune inteligentă prin aducerea unui jucător care promite mult. Fundașul de 23 de ani era deja ținta mai multor echipe înainte să ajungă la Huesca. Principalul club care îl urmărește este Sporting Lisabona. Îl are pe român în vizor, în caz că pleacă Pedro Porro. Un alt pretendent a fost Braga, iar printre primele opțiuni l-a avut și Famalicao, care a optat pentru argentinianul Hernan De la Fuente”, au scris cei de la Marca.

Sporting Lisabona evoluează în Grupele Ligii Campionilor în acest sezon, însă startul nu este deloc unul bun: 1-5, acasă, cu Ajax Amsterdam, și 0-1, în deplasare, cu Borussia Dortmund. A patra formație din grupă este Beșiktaș Istanbul.

Publicat: 17 10. 2021, 10:40
Actualizat: 17 10. 2021, 10:41