Andrei Burcă i-a marcat lui Cirprian Tătărușanu un gol superb! Fundașul înscrie la foc automat în Arabia Saudită: a devenit golgheterul echipei | VIDEO

Andrei Burcă a fost autorul unui gol superb în duelul cu Ciprian Tătărușanu, în meciul Abha – Al-Okhdood, din campionatul Arabiei Saudite.

Andrei Burcă (30 ani) și Ciprian Tătărușanu (37 ani) s-au întâlnit în etapa a 12-a din campionatul Arabiei Saudite. Ambii au fost titulari în meciul Abha – Al-Okhdood, în timp ce Florin Tănase (28 ani), fostul căpitan al FCSB-ului, nu a putat juca din cauza suspendării.

Pentru Abha a deschis scorul Grzegorz Krychowiak (33 ani), închizătorul care a jucat pentru Sevilla și PSG, în minutul 26. Numai că, avantajul gazdelor a durat doar 6 minute, pentru că Andrei Burcă l-a învins pe Ciprian Tătărușanu cu un șut superb și a dus scorul la 1-1.

Meciul a fost și mai palpitant după golul marcat de stoperul care a cucerit 3 titluri cu CFR Cluj. Abha a mai marcat de două ori, o dată fiind ajutată de Solomon Kverkvelia (31 ani) care și-a introdus mingea în proprie poartă, iar echipa lui Andrei Burcă și Florin Tănase a mai punctat o singură dată. Astel, formația lui Ciprian Tătărușanu a câștigat cu 3-2 și a urcat până pe locul 12 în clasament. În timp ce Al-Okhdood ocupă poziția a 16-a în clasament, antepenultima.

• Andrei Burcă este golgheterul lui Al-Okhdood. În acest sezon, în 12 meciuri disputate în competiția internă, fundașul central al echipei naționale  a izbutit să marcheze de 3 ori.
Publicat: 04 11. 2023, 19:16
Actualizat: 04 11. 2023, 19:16