Andone, pasator decisiv pe Bernabeu! Real a revenit fabulos cu Deportivo, a câștigat cu 3-2 și a doborât un record vechi de 28 de ani. Sergio Ramos a lovit din nou în prelungiri

Internaționalul român Florin Andone, în vârstă de 23 de ani, a oferit o pasă decisivă în înfrângerea echipei sale, Deportivo La Coruna, scor 2-3, pe Santiago Bernabeu, împotriva celor de la Real Madrid, în etapa a 15-a din campionatul Spaniei.

Golurile partidei au fost înscrise de către Alvaro Morata, în minutul 50, Mariano Diaz, în minutul 84, și Sergio Ramos, în minutul 90+2, respectiv Joselu, care a reușit o „dublă”, în minutele 63 și 65.

Florin Andone a început meciul ca titular și a pasat decisiv la a doua reușită a lui Joselu, dar a fost schimbat de către antrenorul Gaizka Garitano, în minutul 75, cu Pedro Mosquera. Astfel, fostul golgheter al ligii secunde din Spania a ajuns la a 15-a partidă din acest sezon pentru Deportivo, timp în care a marcat de cinci ori și a oferit o pasă de gol.

În urma acestui rezultat, Real Madrid acumulează 37 de puncte și rămâne lider, la șase lungimi în fața Barcelonei, în timp ce Deportivo rămâne pe locul 16, cu 13 puncte. Mai mult, cu această victorie, Realul a ajuns la al 35-lea meci fără înfrângere, doborând un record vechi de 28 de ani. În 1988, echipa pregătită atunci de Leo Benhakker ajungea la 34 de meciuri fără înfrângere.

Publicat: 11 12. 2016, 00:09
Actualizat: 11 12. 2016, 01:58