Alexandru Maxim, „Sultan” la Gaziantep! Românul a reușit 3 pase decisive, chiar la partida în care a fost premiat pentru cele 100 de meciuri jucate pentru club | VIDEO

Alexandru Maxim a reușit o partidă extraordinară în Cupa Turciei și a ajutat-o pe Gaziantep să o învingă pe Sariyer, scor 4-0.

Internaționalul român în vârstă de 32 de ani a oferit 3 pase decisive și a ajuns la 5 asisturi reușite în doar 11 partide jucate în tricoul turcilor.

Mai mult, înaintea partidei Alexandru Maxim a fost premiat de către oficialii celor de la Gaziantep pentru cele 100 de meciuri jucate, de când românul a sosit în Turcia, în iarna anului 2020.

Alexandru Maxim, „Sultan” la Gaziantep! Alexandru Maxim a reușit 3 pase decisive, chiar la partida în care a fost premiat pentru cele 100 de meciuri jucate pentru club

Alexandru Maxim nu a început titular meciul cu numărul 101 pentru Gaziantep, însă și-a făcut imediat simțită prezența.

Intrat minutul 58, mijlocașului i-au trebuit doar 20 de minute să paseze decisiv pentru golul reușit de Figueiredo, care a dus scorul la 2-0. Mai mult, Alexandru Maxim a făcut din nou lumină în jocul celor de la Gaziantep, iar în minutele 83 și 85 acesta a oferit alte două asisturi, care au modificat tabela până la 4-0.

Maxim a reușit din nou o performanță extraordinară pentru Gaziantep, chiar sub privirile oficialilor turci care l-au premiat înaintea fluierului de start. Președintele Cevdet Akinal și vicepreședintele Sezer Cihan a ținut să-l premieze pe internaționalul român de 32 de ani cu un tricou înrămat, dar și cu o plachetă care marchează cele 100 de meciuri în care mijlocașul a evoluat pentru turci.

Alexandru Maxim trece prin cea mai bună perioadă a carierei la Gaziantep. Adus de către Marius Șumudică în iarna anului 2020, acesta a evoluat în 101 partide și a reușit să marcheze de 41 de ori, dar să ofere și 18 pase decisive.

Golurile adunate de la celelalte 5 formații la care a evoluat (Stuttgart, Mainz, Pandurii, Espanyol B și Badalona Futur) însumează doar 31 de reușite, față de cele 41 pe care le-a dat la Gaziantep

3,5 milioane de euro este cota de piață a lui Alexandru Maxim, potrivit transfermarkt.com

Publicat: 21 10. 2022, 13:27
Actualizat: 21 10. 2022, 13:29