Alexandru Maxim a ridicat publicul în picioare cu o execuție spectaculoasă în finala cu Bayern Munchen. VIDEO

Alexandru Maxim a jucat sâmbătă seara cel mai important meci din cariera sa, finala Cupei Germaniei cu Bayern Munchen.

Mijlocașul român a intrat fără emoții în fața campioanei Europei și Germaniei, iar în minutul 8 a fost aproape să deschidă scorul. A fost o centrare în mijlocul careului de pe partea dreaptă, iar Maxim a reluat spectaculos din semifoarfecă, dintr-o poziție foarte bună.

Din păcate pentru el și pentru colegii săi, mingea a trecut puțin pe lângă poartă, însă publicul a fost entuziasmat de încercarea românului. Fostul mijlocaș al Pandurilor a fost cel mai bun jucător al lui Stuttgart în prima repriză.

Site-ul whoscored.com i-a acordat nota 6.7 după primele 45 de minute, cea mai mare din echipa lui Stuttgart. Maxim a fost implicat și la a doua fază periculoasă a „șvabilor”, reușind centrarea pentru Niedermeier. Internaționalul român a fost schimbat în minutul 60, Okazaki.

Bayern a deschis scorul în prima repriză prin Muller, care a transformat o lovitură de la 11 metri în minutul 35. Gomez a făcut 2-0 în minutul 48 și a relizat „dubla” în minutul 60. Harnik a redus din diferență în minutul 70, jucătorul lui VfB făcând dubla 10 minute mai târziu. Meciul s-a încheiat cu victoria lui Bayern, scor 3-2.

1 gol are Alexandru Maxim pentru VfB Stuttgart, în partida pierdută în fața Borussiei Dortmund cu 2-1.

Finala Cupei Germanei a fost transmisă live de Dolce Sport.

Publicat: 01 06. 2013, 22:10
Actualizat: 02 06. 2013, 22:55