Alexandru Mățel, integralist în egalul lui Dinamo Zagreb, scor 1-1, cu Istra 1961

Internaționalul român Alexandru Mățel, în vârstă de 27 de ani, a fost integralist în egalul formației sale, Dinamo Zagreb, scor 1-1, cu Istra 1961, obținut vineri, în etapa a 14-a din prima ligă a campionatului Croației.

Golurile partidei au fost înscrise de chilianul Junior Fernandes, în minutul 44, respectiv mijlocașul croat Goran Roce, în minutul 45+2.

Fostul fundaș al Astrei Giurgiu, cotat în acest moment la 750.000 de euro de către site-ul de specialitate transfermarkt.de, a ajuns la a 15-a partidă jucată în acest sezon la formația antrenată de Ivaylo Petev. Mățel a strâns un total de 1.122 de minute, fără a marca sau a oferi pase decisive. Transferat în luna februarie a anului 2015 de la Astra, Mățel a strâns 61 de partide, două goluri și două pase decisive în tricoul croaților.

Echipa trimisă în teren de către antrenorul Ivaylo Petev: Livakovic – Mățel, Benkovic, Schildenfeld, Pivaric – Pavicic, Jonas – Siturn, Coric, Fernandes – Henriquez. Pe parcurs au mai intrat în teren Ivan Fiolic, Armin Hodzic și Paulo Ricardo Machado.

În urma acestui rezultat, Dinamo Zagreb a acumulat 36 de puncte, cu cinci mai puține față de liderul Rijeka, care are și un meci mai puțin disputate, și la șase puncte distanță de locul trei, ocupat de Osijek, care are un meci mai puțin disputat.

Publicat: 18 11. 2016, 22:04
Actualizat: 18 11. 2016, 22:05