Alexandru Cicâldău, gol superb în marele derby cu Beșiktaș! Moruțan, titular și el pentru Galatasaray | VIDEO

Alexandru Cicâldău a reușit un gol superb în Turcia! Jucătorul lui Galatasaray a deschis scorul în marele derby cu Beșiktaș, dar echipa sa n-a câștigat nici măcar un punct: gazdele s-au impus cu 2-1.

Fotbalistul oaspeților a prins un șut excelent de la peste 20 de metri, fără nicio șansă pentru portarul advers, iar Galatasaray a marcat golul de 1-0 în fața rivalei din Istanbul.

În cele din urmă, golul lui Cicâldău n-a adus nici măcar un punct pentru Galatasaray. Dubla lui Larin a făcut diferența: fotbalistul canadian a marcat golul decisiv în minutul 64, iar Beșiktaș s-a impus cu 2-1 și are acum trei puncte peste trupa unde joacă și românii Cicâldău și Moruțan.

Alexandru Cicâldău, gol superb în meciul cu Beșiktaș

Titular în marele derby cu Beșiktaș, la fel ca Olimpiu Moruțan, Cicâldău a demonstrat de ce este în stare într-unul dintre cele mai mari derby-uri din Turcia.

În minutul 35, Cicâldău a înscris un gol superb pentru Galatasaray, însă oaspeții au fost egalați imediat: Muslera a comis o eroare importantă, iar Larin a punctat cu capul.

Larin a marcat și în repriza a doua, iar Beșiktaș, echipă care reprezeintă Turcia în grupele Ligii Campionilor, a câștigat marele derby cu 2-1.

Echipele de start:

• Beşiktaş: Ersin – Rosier, Necip, Vida, Umut – Josef, Pjanic – Teixeira, Ghezzal, Larin – Batshuayi
  • Galatasaray: Muslera – Yedlin, Nelsson, Marcao, Van Aanholt – Taylan, Berkan – Moruţan, Cicâldău, Kerem – Diagne

• 9 milioane de euro este cota de piață a lui Alex Cicâldău, potrivit Transfermarkt.
  • 6.5 milioane de euro a plătit Galatasaray către Universitatea Craiova în schimbul lui Alex Cicâldău, în vara acestui an.
Publicat: 25 10. 2021, 22:16
Actualizat: 27 10. 2021, 10:07