Alexandru Băluță, aproape de cel de-al treilea trofeu în Cehia! Românul s-a calificat cu Slovan Liberec în finala Cupei

Alexandru Băluță (26 de ani) s-a calificat cu Slovan Liberec în finala Cupei Cehiei.

Slovan Liberec, echipa fotbalistului român, a învins-o pe Sigma Olomouc, cu scorul de 2-1, în semifinalele Cupei Cehiei și s-a calificat în ultimul act al competiției.

Alex Băluță s-a calificat în finala Cupei Cehiei

Alex Băluță a fost titular la Slovan Liberec în cadrul acestei întâlniri, dar a fost înlocuit în minutul 81, cu bosniacul Imad Rondic (21 de ani).

Slovan Liberec a deschis scorul în minutul 29, prin Pesek, iar în prelungirile primei reprize Alibekov a majorat diferența.

În partea secundă a jocului, Julis a marcat pentru Sigma Olomous, dar echipa aflată pe locul 11 în clasamentul primei ligi din Cehia nu a putut duce meciul în prelungiri.

Astfel, Slovan Liberec s-a impus cu scorul de 2-1 și a obținut biletul pentru finala Cupei Cehiei, unde va juca împotriva celor de la Sparta Praga, care au trecut de Viktoria Plzen, cu scorul de 2-1.

Alex Băluță se apropie astfel de cel de-al treilea trofeu din Cehia, după ce a cucerit titlul de campion și Cupa Cehiei cu Slavia Praga, ambele în sezonul 2018-2019, și cel de-al patrulea din carieră, după ce a cucerit Cupa României alături de Universitatea Craiova, în sezonul 2017-2018.

Fotbalistul român a fost împrumutat în septembrie 2019 de la Slavia Praga la Slovan Liberec, iar înțelegerea expiră în această vară.

4 goluri a reușit Alex Băluță în cele 19 partide jucate pentru Slovan Liberec, în prima ligă a Cehiei, în actuala ediție de campionat. Românul a marcat un gol și în Cupa Cehiei.

1.8 milioane de euro este cota de piață a lui Alex Băluță, potrivit site-ului de specialitate Transfermarkt.

Publicat: 17 06. 2020, 21:19
Actualizat: 17 06. 2020, 23:09