Alex Maxim, încă un gol pentru Gaziantep în Turcia! Meciul cu Genclerbirligi, ultimul fără Marius Șumudică pe bancă | VIDEO

Alexandru Maxim, mijlocașul în vârstă de 30 de ani al lui Gaziantep, a înscris din nou pentru echipa antrenată de către Marius Șumudică, în meciul cu Genclerbirligi, încheiat la egalitate, scor 1-1.

Gaziantep joacă în etapa a șaptea a primei ligi din Turcia pe terenul celor de la Genclerbirligi, după ce în etapa precedentă trupa lui Marius Șumudică a obținut prima victorie din acest sezon, scor 1-0 cu Konyaspor.

Antrenorul român nu a stat pe bancă la aceste două partide, fiind suspendat ca urmare a incidentelor de la meciul cu Antalyaspor.

Alex Maxim, încă un gol pentru Gaziantep în Turcia

În minutul 16 al meciului dintre Genclerbirligi și Gaziantep, Alexandru Maxim a deschis scorul printr-un nou penalty transformat de către internaționalul român.

Vezi AICI VIDEO Cu golul marcat de către Alex Maxim!

Acesta l-a salvat în două rânduri pe Marius Șumudică prin reușitele sale din penalty, pe finalul partidelor disputate până acum. Alex Maxim a transformat câte o lovitură de la 11 metri la meciurile cu Goztepe, respectiv Trabzonspor, în prelungiri.

Totuși, Gaziantep nu a reușit să obțină victoria în deplasare de la Genclerbirligi. Candeias a restabilit egalitatea în minutul 56 și a închis jocul la scorul de 1-1.

• 3 goluri a marcat Alex Maxim pentru Gaziantep în acest sezon al primei ligi din Turcia, în cele 7 partide jucate până acum
  • 7 goluri a marcat Alex Maxim pentru Gaziantep, în cele 15 partide jucate în sezonul trecut al primei ligi din Turcia

Marius Șumudică, suspendat, dar salvat parțial de Gaziantep

Marius Șumudică a fost suspendat patru etape de către Comisia de Disciplină după meciul cu Antalyaspor, scor 1-1, partidă la care a fost trimis în tribună de către arbitru și acuzat că i-ar fi înjurat pe Lukas Podolski și ofițerul de presă al adversarilor.

Clubul Gaziantep a făcut apel, iar pedeapsa antrenorului român a fost înjumătățită, stopând astfel și zvonurile ce au apărut în presa din Turcia cu privire la posibila demitere a lui Marius Șumudică.

„Da, mi-a fost redusă suspendarea la jumătate, în urma apelului făcut de club. Asta este o dovadă că am fost pedepsit pentru ceva ce nu am făcut. Mă gândesc că asta înseamnă că Gaziantep vrea să continue cu mine, nu?”, a spus Marius Șumudică, în urmă cu o săptămână, potrivit Digi Sport.

Publicat: 31 10. 2020, 12:59
Actualizat: 31 10. 2020, 15:31